Strona główna Wiadomości

W przyszłym roku parkingi droższe ale będzie więcej możliwości zapłaty za pomocą aplikacji w telefonie

Reklama

skycash nowy sącz

W przyszłym roku za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Nowym Sączu zapłacimy znacznie więcej, niż do tej pory (za wyjątkiem posiadaczy wprowadzanej w 2020 roku Karty Nowosądeczanina, którzy otrzymają bezpłatne, 90-minutowe parkowanie raz na dobę). Kierowcy za droższe parkowanie zapłacą za to wygodniej – zarządzające Strefą MPK zamierza umożliwić korzystanie z najpopularniejszych w Polsce aplikacji mobilnych SkyCash i mPay.

Od stycznia przyszłego roku pierwsza godzina postoju w strefie “A” kosztować będzie 3 zł, druga 3,60 zł a trzecia rozpoczęta godzina – 4,30 zł (obecnie 2 zł). W strefie “B” zamiast dzisiejszej złotówki za godzinę zapłacimy 2 zł za pierwszą godzinę, 2,40 zł za drugą i 2,80 zł za trzecią (czwarta godzina znów 2 zł).

Posiadacze mającej funkcjonować od 2020 roku Karty Nowosądeczanina otrzymają możliwość bezpłatnego parkowania przez maksymalnie 90 minut (raz na dobę), a po upływie tego czasu zapłacą niższą stawkę niż pozostali kierowcy.

Więcej o tym Mimo “darmowych” 90 minut dla mieszkańców, szykuje się podwyżka opłat za parkowanie dla wszystkich

Jak udało się nam dowiedzieć, zarządzające Strefą Płatnego Parkowania Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne prowadzi rozmowy z operatorami dwóch powszechnych systemów mobilnych opłat za parkingi w Polsce: SkyCash oraz mPay. – MPK współpracuje już z wymienionymi firmami w zakresie sprzedaży biletów jednorazowych i planuje również rozszerzyć współprace o płatności za parkingi – potwierdziła nam Magdalena Knieć z MPK w Nowym Sączu.

SkyCash to aplikacja, z której obecnie korzysta 2,5 miliona osób, umożliwia m.in. zakup biletów komunikacji miejskiej, biletów kolejowych, do kin sieci Multikino, doładowywać telefony komórkowe czy wypłacać gotówkę z bankomatów. W wielu miastach dzięki SkyCash (mobiParking) można opłacać także postój w strefach parkowania w niemal 200 polskich miastach. Podobne rozwiązania znajdziemy w aplikacji mPay.

Jednocześnie MPK nie zamierza na razie wymieniać parkometrów (obecne zamontowano w 2013 roku). Dopiero w zeszłym roku umożliwiono kierowcom płacenie za postój za pomocą karty płatniczej a także z pomocą aplikacji mało popularnej smsAdminPark na smartfony. Na razie nie jest jasne, czy w przyszłym roku będzie dalej można korzystać z tego rozwiązania. “Szczegóły dotyczące działania aplikacji są ustalane z wykonawcą” – odpowiada jedynie MPK.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne nie chce też jeszcze potwierdzić, czy parkometry oraz system informatyczny będą gotowe do akceptacji Karty Nowosądeczanina już od początku 2020 roku. – Prowadzone są prace w kierunku integracji parkomatów w ramach Karty Nowosądeczanina – lakonicznie informuje MPK.

(JO)