Strona główna Wiadomości

W sklepie i na stacji paliw nie kupisz już alkoholu w nocy

Nowy Sącz wprowadza zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach
Drzwi wejściowe do jednego ze sklepów z alkoholem w mieście. Niebawem będzie musiał działać krócej. Fot. TK / Twój Sącz

Nowy Sącz, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, wprowadza zakaz nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach i na stacjach benzynowych. Zakaz będzie obowiązywał między godz. 22:00 a 6:00 i nie dotyczy pubów czy restauracji.

Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła (19 głosami „za” przy 3 przeciw) uchwałę w sprawie „ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych oraz ograniczeń sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w godzinach nocnych”.

Uchwała była możliwa dzięki tegorocznej nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która dała samorządom możliwość regulowania sprzedaży napojów alkoholowych na swoim terenie.

Uchwała RM, która wejdzie w życie w dwa tygodnie po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego, ustala limity zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w miejscu sprzedaży (lokale gastronomiczne) i poza miejscem ich sprzedaży (sklepy). Pod sklepami nie będą też mogły działać np. mini-ogródki, w których spożywany byłby alkohol.

Uchwała wprowadziła zakaz sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży między godziną 22.00 a 6.00. W praktyce oznacza to zakaz nocnej sprzedaży piwa i mocniejszych alkoholi we wszystkich sklepach i stacjach benzynowych na terenie Nowego Sącza. Zakaz ten nie obejmuje podawania i spożywania alkoholu w lokalach gastronomicznych.

Zakaz nocnego handlu alkoholem dotyczyć będzie w szczególności około 20 stacji benzynowych z terenu miasta, które przez całą dobę oprócz paliw czy artykułów spożywczych oferowały alkohol. Poza nimi na terenie Nowego Sącza nie działają już praktycznie żadne całodobowe sklepy z alkoholem. Kilka z nich zostało zamkniętych w ostatnich latach, a kolejne skróciły już wcześniej godziny działalności i są czynne przeważnie do godziny 23:00 lub północy.

Godzinę krócej będą zapewne sprzedawać napoje wyskokowe popularne Żabki, czynne do godz. 23:00. Nawet Tesco, kiedyś całodobowe, skróciło działalność najpierw od rana do północy, a obecnie czynne jest do godz. 22:00 i nie będzie musiało odmawiać klientom sprzedaży alkoholu.

Zwiększonego ruchu po wejściu w życie uchwały mogą za to spodziewać się np. taksówkarze, którzy w ramach usługi zakupów na telefon będą mogli „podrzucić” klientowi napoje alkoholowe ze sklepu lub stacji paliw zlokalizowanych już poza granicami miasta.

Nowy Sącz nie jest jedynym miastem, które zdecydowało się skorzystać z możliwości wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży alkoholu. Od sierpnia w Tarnowie obwiązuje zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach i stacjach benzynowych pomiędzy północą a 6:00. Od stycznia przyszłego roku zakaz wprowadzi też Kraków, choć na razie tylko w dwóch najbardziej „rozrywkowych” dzielnicach – na Starym Mieście oraz Kazimierzu. Poza knajpami nie będzie można tu kupić alkoholu od 22:00 do 6 rano.

(JO)

Reklama