Strona główna Kultura i imprezy

„WARszawianka” Wyspiańskiego w wykonaniu aktorów Teatru Odwróconego z Krakowa

12 grudnia (wtorek) o godz. 19.00 w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu można będzie obejrzeć interesującą inscenizację „WARszawianki” Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu aktorów Teatru Odwróconego z Krakowa. W przedstawieniu wystąpią m.in.: Karolina Fortuna (pierwsze kroki stawiała w Teatrze Robotnicznym w MOK w Nowym Sączu) oraz Wojciech Trela (aktor związany z sądeckim Teatrem Nowym  i krynickim Teatrem Modrzewiowym, bratanek Jerzego Treli, odtwórca głównej roli w dokumencie „Gurgacz”).

Wstęp na spektakl na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie MCK SOKÓŁ oraz on-line.

Reżyseria / scenografia – SZYMON BUDZYK
Kostiumy – ALEKSANDRA DĄBROWSKA
Video – Piotr OSAK

WYSTĘPUJĄ:
MARIA – Beata Śliwińska
ANNA – Karolina Fortuna
CHŁOPICKI – Andrzej Rozmus
SKRZYNECKI – Wojciech Trela
STARY WIARUS – Jerzy Trela (gościnnie)
CHÓR – Mieszkańcy Nowego Sącza

Reżyser o spektaklu:

„WARszawianka” jest spektaklem o pragnieniu i niemocy wybawienia narodu z rąk olbrzyma, o nadziei która była rozpłomieniona w umysłach i sercach rodaków żyjących w czasie bez nadziei.

O wolności której pragnęli dla nas – to my dzisiaj jesteśmy spełnieniem ich pragnień. Spektakl dedykuję polskim kobietom, bo dzięki nim, gdy mężczyzn „łany całe się kładły”, dorastały kolejne pokolenia. Czas wymaga ode mnie udowodnienia sobie i otoczeniu, że można o Polsce, naszych narodowych tragediach mówić pięknie, prosto z dystansem, nie popadając w skrajności. Odnajdujemy w tragedii nadzieję, to jest motywacja do ścierania się z samymi sobą, do traktowania Wyspiańskiego jak Szekspira. Szukamy dystansu w napiętej jak struna rzeczywistości narodowej. Pragnę by ten spektakl napełniał ludzi powietrzem dystansu i zwracał ich uwagę na to, co ostatecznie najważniejsze, na człowieka. 

materiał przygotowany przez organizatorów

WARszawianka

Reklama