Strona główna Kultura i imprezy

Wielka gala na zakończeniu XIX Festiwalu i XVII Konkursu im. Ady Sari

Laureaci Ady Sari 2017 Fot. Piotr Droździk / MCK Sokół

Koncertem laureatów zakończył się w sobotę wieczorem XVII Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Przed publicznością wystąpili zdobywcy najwyższych nagród: Aleksandra JOVANOVIĆ (sopran, Serbia), Hanna OKOŃSKA (sopran, Polska), Albert MEMETI (tenor, Polska), Mojca BITENC (sopran, Słowenia), Paweł TROJAK (baryton, Polska) i Domen KRIŽAJ (baryton, Słowenia). W ich wykonaniu usłyszeliśmy arie m.in.: Verdiego, Offenbacha, Rossiniego, Gounoda, Mozarta, Belliniego i Wagnera. Galę prowadził tradycyjnie Stefan Münch.

Artyści zaprezentowali się z towarzyszeniem orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Marty Kluczyńskiej. Orkiestra swoją nagrodę przyznała Hannie Okońskiej.

Koncert poprzedziła uroczysta gala, podczas której jurorzy, organizatorzy i fundatorzy obdarowali młodych śpiewaków licznymi laurami. W gronie wręczających byli m.in.: członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda i wiceburmistrz Starego Sącza Kazimierz Gizicki. Dyrektor Antoni Malczak, przewodnicząca jury Małgorzata Walewska i prof. Helena Łazarska serdecznie podziękowali wszystkim, którzy wspomogli festiwal i konkurs, w tym m.in. Agencji Artystycznej KAMENY, dzięki której mogliśmy zrealizować internetowe transmisje. Zaprosili melomanów na kolejną edycję „Ady Sari” za dwa lata.

Hanna Okońska – Laureatka III nagrody i Nagrody im. Ady Sari. Fot. Piotr Droździk / MCK Sokół

Konkurs jak i XIX Festiwal Sztuki Wokalnej był bardzo udany. Przyniósł sporo wzruszeń i ujawnił wiele wspaniałych głosów. Po raz pierwszy był w całości transmitowany przez internet, co przyciągnęło przed ekrany wielotysięczną publiczność. Imprezie towarzyszyła niezwykła publikacja autorstwa Anny Woźniakowskiej, zawierająca także teksty prof. Heleny Łazarskiej, twórczyni konkursu, będąca podsumowaniem dotychczasowych 16 edycji. Warstwa słowna, walory dokumentacyjne publikacji, zostały wzbogacone licznymi zdjęciami.

Poziom konkursu był bardzo wyrównany, na co wskazują niewielkie różnice w punktacji. Wystąpiło wielu muzykalnych artystów, często o bardzo pięknych głosach, którzy potrafili przekazać emocje, którzy potrafili mnie zachwycić – mówiła Małgorzata Walewska, przewodnicząca jury. – Nie przyznaliśmy I nagrody w głosach kobiecych, bo w stosunku do mężczyzn panie miały mniej punktów. Przyszłość pokaże, czy dokonaliśmy dobrego wyboru. Zawód śpiewaka, to jest permanentna praca. Zawsze można zaśpiewać lepiej, zawsze można zaśpiewać bardziej stylowo. Trzeba się zawsze uczyć, zawsze rozwijać.

– Jestem związany z konkursem w Genewie. Tak pięknych głosów jak w Nowym Sączu tam nie mieliśmy. Ale na pewno w Genewie śpiewacy pokazali lepszy warsztat – podkreślał Marcin Habela, śpiewak, członek komisji artystycznych m.in. Academie Tibor Varga w Sion czy European Opera Academy w Maastricht, juror konkursu im. Ady Sari. – To prawda, technika sama nie zaśpiewa, ale ważne, by dobrać właściwy repertuar do swojego głosu
i do swoich emocji – mówił zwracając się do laureatów.

Jestem pierwszy raz w jury w Polsce. Atmosfera tego konkursu była wspaniała. Jestem szczęśliwa, że tylu śpiewaków mogło przejść do finału. Każdy z tych młodych 13 finalistów, miał moment w trakcie występu, którym mnie zachwycił – powiedziała Samantha Farber z Austrii, menedżer operowy, juror.

Domen Križaj, baryton ze Słowenii, zdobywca I nagrody, dysponuje wspaniałym materiałem pod względem barwy – dodała Małgorzata Walewska. – Z tym trzeba się urodzić, tego nie da się nauczyć.

Jury Konkursu 2017. Fot. Piotr Droździk / MCK Sokół

Przypomnijmy, że najwyższe nagrody trafiły do słoweńskiej pary. Otrzymali je: Domen Križaj, baryton (I nagroda w kategorii głosów męskich) i Mojca Bitenc, sopran (II nagroda w kategorii głosów żeńskich, I nagrody jury nie przyznało).

Jestem szczęśliwy. To jest spełnienie mojego marzenia – zapewnił Domen Križaj, zdobywca I nagrody. – Konkurs był bardzo trudny. Świetni śpiewacy, doskonałe jury i dość ciężki program. Kilka utworów przygotowałem właśnie z myślą o tym konkursie. Teraz muszę się skupić na skończeniu studiów, bo już niebawem czekają mnie występy w Bazylei i Wiedniu. Wierzę, że ten konkurs otwiera drzwi do kariery. Już od wczoraj wiele osób o mnie usłyszało. To ważne.

Trzy rundy konkursu były bardzo męczące. Ale jestem naprawdę bardzo zadowolona, bo wiele tu wystąpiło wspaniałych sopranów – zapewniła Mojca Bitenc, laureatka II nagrody. – To był dobry pomysł, by przyjechać na konkurs. Ogromne doświadczenie, wspaniałe wrażenia. Otrzymałam też wiele cennych rad od jurorów. A to jest niezwykle cenne.

Organizatorem XIX Międzynarodowego Festiwalu i XVII Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu było Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Werdykt jury, poprzednie komunikaty a także galeria zdjęć dostępna na stronie: www.adasari.pl.

Zapraszamy za dwa lata na kolejną edycję festiwalu i konkursu!

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, biuro prasowe festiwalu
Reklama