Strona główna Kultura i imprezy

Wkrótce 3. Festiwal Filmowy Nowe Kino – Nowy Sącz

Reklama

Jedna z najważniejszych obok Jesiennego Festiwalu Teatralnego imprez kulturalnych, realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury.
Festiwal Filmowy Nowe Kino – Nowy Sącz ma charakter ogólnopolski i jest konkursowym przeglądem krótkometrażowej filmowej twórczości fabularnej; jest otwarty na wszelką twórczość filmową poczynając od filmów, które powstały w szkołach filmowych a na offowej twórczości kończąc.

Festiwal skierowany jest do studentów szkół filmowych, ale jest otwarty również na niezależne krótkometrażowe produkcje filmowe.

Celem Festiwalu jest inicjowanie i propagowanie nowatorskich działań kulturalnych ze szczególnym uwzględnieniem sztuki filmowej wśród zarówno twórców jak i jej odbiorców. Festiwal ma być w zamyśle okazją do zaprezentowania dokonań młodych twórców i adeptów szkół filmowych.

Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest wybitny polski twórca filmowy – Robert Gliński, a przewodniczącą Jury Konkursowego – Kinga Dębska – reżyserka m.in. nagrodzonego na wielu festiwalach filmu „Moje córki krowy”.

W ciągu dwóch edycji festiwalu w 2016 i 2017 r. widzowie mogli zobaczyć na dużym ekranie w nowosądeckim MOK- u w sumie 50 konkursowych fabularnych filmów krótkometrażowych, których autorami byli twórcy zarówno z Polski, jak i zza granicy, wybranych spośród ponad 160-tu filmów nadesłanych na konkurs.

Tegoroczna edycja Festiwalu to propozycja 32 filmów podzielonych na 5 bloków filmowych. Projekcję filmów konkursowych poprzedzi Gala Otwarcia, podczas której zostanie zaprezentowany film nowelowy “Solidarność, solidarność”.
Pomiędzy kolejnymi blokami projekcji w sali kameralnej MOK odbędą się inspirujące spotkania z twórcami filmów konkursowych – reżyserami, scenarzystami, aktorami i operatorami.

Podobnie jak w roku ubiegłym uczniowie szkół średnich będą mogli spróbować swoich sił w pisaniu recenzji po specjalnie dla nich zorganizowanym pokazie wybranych filmów konkursowych.
Nowością będą warsztaty muzyczne Tomasza Gąssowskiego poświęcone muzyce w filmie, współpracy reżysera, twórców obrazu, dźwięku i tekstu.

Festiwal zakończy Gala Zamknięcia, na której zostaną wręczone nagrody i zaprezentowane nagrodzone filmy.

tekst przygotowany przez MOK w Nowym Sączu3. Festiwal Filmowy Nowe Kino - Nowy Sącz

 

Reklama