Strona główna Wiadomości

Wkrótce ruszy budowa schroniska dla bezdomnych zwierząt

Reklama
schronisko dla psów Nowy Sącz wizualizacja
Wizualizacja wg projektu arch. Katarzyny Szymańskiej-Sokołowskiej. Fot. Arch Ivo / UMNS

Już wkrótce powinien zostać ogłoszony przetarg na budowę schroniska dla około 120 bezdomnych zwierząt. Władze Nowego Sącza planują inwestycję nad Dunajcem, na niezamieszkałym terenie. Na razie bezpańskie psy trafiają do schroniska w Krynicy.

Budowa schroniska znalazła się w opublikowanym właśnie miejskim „planie postępowań o udzielenie zamówień w 2018 roku”. Orientacyjna wartość zamówienia szacowana jest na 934 tys. zł a przewidywany termin wszczęcia postępowania przetargowego określony jest na I kwartał br. Ogółem w budżecie miasta na budowę schroniska zarezerwowano 1,3 mln zł.

– Schronisko przewidziane jest dla około 120 psów i kotów z możliwością zwiększenia ilości kojców dla zwierząt. Zlokalizowane jest przy wale przeciwpowodziowym Dunajca, w dzielnicy Tłoki, nieopodal funkcjonującego prywatnego schroniska-hotelu dla psów – tłumaczy Mirosław Trzupek, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Wizualizacja wg projektu arch. Katarzyny Szymańskiej-Sokołowskiej. Fot. Arch Ivo / UMNS

Budowa schroniska to efekt starań grupy miłośników zwierząt, na czele z Beatą Zygadło, która dwa lata temu zorganizowała zbiórkę podpisów pod petycją do prezydenta miasta w sprawie budowy azylu dla psów w Nowym Sączu. Pod apelem podpisało się około 5,5 tysiąca osób i prezydent zaskoczony skalą poparcia pomysłu przez mieszkańców zadeklarował budowę schroniska dla zwierząt.

Obecnie od stycznia co najmniej do połowy br. bezdomne psy z terenu naszego miasta trafiają do schroniska w Krynicy-Zdroju, prowadzonego przez tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Firma ta jako jedyna zgłosiła się do przetargu na tę usługę, ogłoszonego przez Urząd Miasta pod koniec zeszłego roku. Wcześniej bezdomne psy z Nowego Sącza trafiały do schroniska w Nowym Targu.

(JO)

Reklama