Strona główna Twoje miasto

Wkrótce VII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli

VII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli

Trzej Królowie i mieszkańcy Nowego Sącza już po raz siódmy pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą w darze mirrę, kadzidło oraz złoto. Na VII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli, który odbędzie się 6 stycznia, zaprasza honorowy patron tego wydarzenia, prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Przedstawicieli mediów powitał na dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej organizacji tego wydarzenia, dr Marcin Poręba, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Komunikacji Społecznej i Promocji. Scenariusz wydarzenia przedstawili organizatorzy: ks. dr Jerzy Jurkiewicz – prałat bazyliki św. Małgorzaty, Barbara Porzucek z I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza, Milenia Małecka-Rogal, dyrektor Pałacu Młodzieży oraz Bożena Jawor, pomysłodawczyni Nowosądeckiego Pokłonu Trzech Króli, na który zaprosił prezydent miasta Ludomir Handzel.

Szanowni Państwo, drodzy sądeczanie. Bardzo się cieszę, że podtrzymujemy tę tradycję. Każde wydarzenie, które pokazuje, że jesteśmy razem, że mamy ten przekaz miłości, jest ważne – powiedział prezydent.

Rozpoczynamy rok od pięknego wydarzenia, które wpisuje się w naszą kulturę i tradycję. Cieszę się, że sądeczanie znowu pokażą, jak bardzo są pomysłowi, radośni, kolorowi, jak bardzo się cieszą wspólnym spędzaniem czasu. Tradycyjnie mam wątek osobisty, od 38 lat współpracuję z panią profesor Barbarą Porzucek, nadal się jej boję, więc myślę, że będziemy musieli stanąć na najwyższym poziomie, żeby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Zapraszamy wszystkich sądeczan i nie tylko sądeczan, serdecznie na VII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli – dodał prezydent Ludomir Handzel.

Ks. dr Jerzy Jurkiewicz zwrócił uwagę na religijne źródło Święta Trzech Króli. – Na początku warto sięgnąć do początków święta Objawienia Pańskiego, tzw. Święta Trzech Króli. Historia mówi, że jest to święto jeszcze wcześniejsze, niż uroczystość Bożego Narodzenia. Cieszę się, że po raz kolejny w naszym mieście się ono odbędzie. To zewnętrzne zamanifestowanie naszej wiary – podkreślił.

VII Nowosądecki Pokłon Trzech Króli wyruszy z parkingu przy ul. Gwardyjskiej (postój taksówek bagażowych) w niedzielę, 6 stycznia o godz. 10.35. Otworzy go Gwiazda Betlejemska z chorągwiami oraz paziowie i giermkowie z darami. Za nimi pojadą bryczką główni aktorzy widowiska: Kacper, Melchior i Baltazar, czyli Trzej Królowie (wcielą się w nich Jan Kożuch, Czesław Sarota i kleryk z Kamerunu).

W trakcie przemarszu grupy kolędnicze z nowosądeckich parafii i domów kultury śpiewać będą kolędy i pastorałki (nad stroną muzyczną czuwać będzie Aleksander Porzucek). Do kolędowania z pewnością przyłączą się sądeczanie, uczestnicy pochodu.

Pochód pójdzie ul. Lwowską w kierunku Rynku. Pierwszy przystanek zaplanowano na wysokości kamienicy na roku ulic Lwowskiej i św Małgorzaty. Na balkonie na pochód oczekiwać będzie Prorok (w tej roli Wojciech Kudyba) w towarzystwie dwóch aniołów. Kolejnym przystankiem będzie Dom Gotycki. Patronka miasta, św. Małgorzata (Anna Kożuch) w towarzystwie dwóch mieszczan wygłosi z okna do sądeczan orację.

Pochodowi przypatrywał się będzie z balkonu Galerii im. Marii Ritter król Herod (w tej roli Tadeusz Zawiślan) wraz z dwoma arcykapłanami. Zwieńczeniem pochodu będzie wręczenie darów nowo narodzonemu Dzieciątku Jezus. Nowosądecki Pokłon zakończy „Pastorałka sądecka” autorstwa Jerzego Masiora i Aleksandra Porzucka.

tekst i zdjęcie Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl
Reklama