Strona główna Wiadomości

Władze miasta chcą dać wojsku szkołę przy ul. Podhalańskiej

Reklama
czy WOT znajdą się w Nowym Sączu?
Budynek Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Podhalańskiej (Stara Kolonia). Fot. JO / Twój Sącz

Władze Nowego Sącza chciałyby, aby w siedzibie obecnego Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Podhalańskiej w przyszłości miejsce znalazł pododdział Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. W środę przedstawiciele Urzędu Miasta oraz WOT oglądali budynek i jego otoczenie.

– Powracamy do idei ulokowania w naszym mieście jednostki wojskowej. Umiejscowienie jednostki wiązałoby się z wieloma nowymi miejscami pracy, zarówno dla żołnierzy zawodowych, żołnierzy powoływanych czasowo na ćwiczenia, jak i dla służby cywilnej. Wojsko jest dobrym partnerem dla samorządów. Przekonujemy się o tym zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, na przykład podczas powodzi, ale i na co dzień. Sądeczanie zawsze darzyli wojsko ogromnym szacunkiem i życzliwością, wciąż żywa jest u nas tradycja I Pułku Strzelców Podhalańskich, mamy u siebie Straż Graniczną i formacje Strzelca, chętnie przyjęlibyśmy u nas również Batalion WOT – deklaruje zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech.

W środowej wizji lokalnej uczestniczył m.in. poseł Arkadiusz Mularczyk, który na Twitterze krótko skomentował wizytę przedstawicieli WOT w Nowym Sączu:

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP (obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych). WOT utworzone na początku 2017 roku wciąż są w fazie tworzenia. W województwie w fazie formowania jest 11 Małopolska Brygady Obrony Terytorialnej z dowództwem w Krakowie. Według założeń sprzed kilku miesięcy, pododdziały tej formacji mają powstać w Tarnowie, Zakopanem i Oświęcimiu. Nowy Sącz nie był do tej pory przewidziany jako miejsce dla utworzenia siedziby oddziału “terytorialsów”.

Miejscowe władze od wielu miesięcy zabiegają, aby ściągnąć wojsko do miasta. Kilka miesięcy temu wystosowano m.in. apel do Premiera RP i Ministra Obrony Narodowej “o podjęcie działań zmierzających do lokalizacji w Nowym Sączu jednostki wojskowej odwołującej się do tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich”.

Apel o lokalizację jednostki wojskowej w mieście: przyłączy się Rada Miasta, będzie zbiórka podpisów

Zdaniem władz Nowego Sącza “idealnym zapleczem” dla działalności WOT w Nowym Sączu byłby właśnie teren szkolny przy ul. Podhalańskiej, który wkrótce będzie opuszczony. – Od czerwca 2019 r. Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków będzie miał swoją siedzibę w byłym Gimnazjum nr 3 przy ul. Nawojowskiej – przypomina Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Według przedstawicieli Miasta, doskonałym zapleczem logistycznym dla wojska byłaby również jedna z miejskich działek przy ul. Nawojowskiej oraz teren byłej strzelnicy wojskowej przy ul. Ruczaj (Dąbrówka). Tu, według zapowiedzi lokalnych władz, planowana jest budowa Ośrodka Sportów Obronnych „Ruczaj”. Ma tam powstać (w nieokreślonej przyszłości) odkryta 100-metrowa strzelnica (dla 10 stanowisk strzelniczych) oraz 50-metrowa strzelnica umiejscowiona w budynku (dla 6 stanowisk).

Wizualizacja Ośrodka Sportów Obronnych „Ruczaj”. Fot. UMNS

“Budynki strzelnic będą połączone w jeden kompleks, w którym znajdą się: widownia, kasy, szatnie, węzły sanitarne, magazyn broni i inne pomieszczenia towarzyszące. W kompleksie obiektów znajdzie się także salka gimnastyczna dla treningu sportów obronnych, obiekt gastronomiczny z miejscem do rekreacji (grill) oraz niewielki amfiteatr” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Nowego Sącza.

(JO)

Reklama