Strona główna Wiadomości

Władze miasta starają się o dofinansowanie budowy pięciu “stref aktywności i zabawy”

Reklama
Otwarte Strefy Aktywności Nowy Sącz
Wizualizacja – ul. I Brygady. Materiały UMNS

Powstanie pięciu “Nowosądeckich stref  aktywności i zabawy” zapowiadają władze miasta. Pomysłodawcy liczą na dofinansowanie wartego 700 tys. zł projektu ze środków ministerialnego programu OSA – Otwarte Strefy Aktywności, do którego właśnie zakończono nabór wniosków.

Władze Nowego Sącza wniosek o dofinansowanie złożyły w ostatnim możliwym terminie – 1 marca. Chcą zdobyć 225 tys. zł dopłaty do pięciu lokalizacji: przy ul. Tłoki, Broniewskiego, Żywieckiej, I Brygady oraz Witosa.

Rozdzielające środki Ministerstwo Sportu i Turystyki w programie rozwoju “małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym” polegającym na urządzaniu placów składających się z siłowni zewnętrznej, sprawnościowego placu zabaw dla dzieci, strefy relaksu i gier włącznie z zagospodarowaniem zieleni, ma w tym roku do rozdzielenia łącznie 48 mln zł. Dzięki zeszłorocznemu naborowi w całym kraju dofinansowano budowę 1500 takich miejsc.

Wnioski konkursowe mają zostać rozpatrzone w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Po przyznaniu dofinansowania inwestycje będą musiały być wykonane do 15 października 2019.

strefy  aktywności i zabawy Nowy Sącz
Wizualizacja – ul. Żywiecka. Materiały UMNS

Jak podkreśla Ministerstwo Sportu i Turystyki, celem projektu jest budowa ogólnodostępnych, bezpłatnych stref sportowo-rekreacyjnych, które mają szansę stać się miejscem pierwszej aktywności fizycznej dla dzieci, dorosłych oraz osób starszych, które podniosą w sposób znaczący estetykę przestrzeni publicznej i poprawią jakość życia mieszkańców miasta. Istotnym elementem atrakcyjności projektu, jest lokalizacja oraz stopień wpisania się obiektów w przestrzeń publiczną, tj. wkomponowanie obiektów w otoczenie zieleni, zlokalizowanie ich na osiedlach mieszkaniowych, jak również w miejscach aktywności lokalnych społeczności. Obiekty przyczynią się do poprawy kondycji fizycznej i spędzania czasu wolnego w sposób aktywny, pozwolą na zacieśnianie więzi rodzinnych, a zastosowana nawierzchnia zniweluje problemy urazów osób korzystających z obiektów. Ogólnodostępne place zabaw będą bezpieczne i ogrodzone.

Nowosądeckie strefy mają się składać w czterech przypadkach z ogólnodostępnego placu zabaw oraz niewielkiej siłowni zewnętrznej; przy ul. Witosa ma powstać tylko siłownia na wolnym powietrzu.

Jak informują władze Nowego Sącza, nowe miejsca będą wyposażone m.in. w orbitrek, prasę ręczną i nożną, “wioślarza”, zestaw “street workout”, zestawy zabawowe o charakterze sprawnościowym i edukacyjnym, stół szachowy, stojak rowerowy i ławki.

(JO)