Strona główna Wiadomości

WOŚP 2017: Sądeczanie dali więcej, niż kiedykolwiek

wośp 2017 nowy sącz
Wolontariuszki 25. Finału WOŚP na ul. Wyszyńskiego w Nowym Sączu. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Co najmniej 86 tysięcy złotych zebrano w Nowym Sączu podczas niedzielnego, 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To prawdopodobnie najwięcej w 25-letniej historii sądeckiej zbiórki.

W tym roku na ulice miasta wyszło 70 wolontariuszy, a koncerty lokalnych zespołów i licytacje na rzecz Orkiestry odbywały się w Galerii Trzy Korony. Pieniądze na tegoroczny cel – dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom – zbierano także m.in. podczas 6 Zimowego Sądeckiego Rajdu 4×4 nad Dunajcem czy w sądeckim Teatrze Nowym po darmowym spektaklu na rzecz WOŚP.

Jak poinformowała nas Magda Furmanek-Kopiec, szefowa sądeckiego sztabu WOŚP, nieoficjalny wynik zbiórki w mieście to niemal 86 tys. zł. Do tego trzeba doliczyć równowartość kilkuset złotych w różnych walutach. Gdy jeszcze doda się 4,4 tys zł zebrane w Nowym Sączu przez dwa sieciowe salony fryzjerskie (które formalnie przekazały pieniądze do swojej centrali) to okaże się, że sądeczanie wrzucili do puszek Orkiestry ponad 90 tys. zł – prawdopodobnie najwięcej w historii tutejszych Finałów WOŚP.

– Ponownie pokazaliśmy jak wielkie serca mamy i jak potrafimy się integrować, a przy okazji świetnie bawić. Sztab WOŚP Nowy Sącz dziękuje każdemu zapełniającemu puszki za zrozumienie akcji i hojność. Brawo Wy! – można m.in. przeczytać na profilu sądeckiego sztabu w portalu społecznościowym.

W 2016 roku 88 wolontariuszy zebrało na ulicach Nowego Sącza ponad 53 tys. zł.

wośp 2017 Nowy Sącz
Rafał, uczeń V klasy SP 18, w tym roku kwestował już po raz trzeci na rzecz Orkiestry. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Pierwszy sądecki Finał WOŚP odbył się, wraz z inauguracją ogólnopolskiej imprezy, w 1993 roku. Co roku koncerty – głównie zespołów rockowych – organizowane były przez samych muzyków oraz lokalnych działaczy kultury. Imprezy odbywały się w różnych miejscach, m.in. w hali „Dunajca”, „Sokole”, Wyższej Szkole Biznesu i klubach, a w ich trakcie występowały lokalne grupy i ogólnopolskie gwiazdy. Potem finałowe wydarzenia nieco zinstytucjonalizowano. Ich organizacją zajął się Miejski Ośrodek Kultury, a główne wydarzenia odbywały się na Rynku. Co roku starano się sprowadzić co najmniej jeden znany zespół, gwarantujący przyciągnięcie licznej publiczności i pomagający zebrać większą kwotę pieniędzy do puszek.

Tegoroczny Finał WOŚP i miejscowy sztab zorganizowano po raz pierwszy od wielu lat niezależnie przez młodych społeczników, którzy zebrali się pod przewodnictwem Magdaleny Furmanek-Kopiec. Jeszcze ubiegłym roku wieloletni organizator finałów – Miejski Ośrodek Kultury – zapowiedział wycofanie się ze wspierania Orkiestry.

Przypomnijmy, że już w 2016 roku MOK nie przygotował żadnego wydarzenia kulturalnego w orkiestrową niedzielę; koordynował jedynie pracę wolontariuszy. Zorganizowany naprędce przez młodych ludzi koncert na rzecz WOŚP odbył się wtedy w klubie La Rocca. –  Miasto nie organizuje koncertu, towarzyszącego zwykle finałowi akcji, ponieważ koszty organizacji takiego wydarzenia byłyby bliskie sumie kwoty jaką w poprzednich latach udało się zebrać do puszek w Nowym Sączu. Zatem organizacja finałowego koncertu byłaby nieracjonalna – wyjaśniał tuż przed ubiegłorocznym finałem Krzysztof Witowski, rzecznik prasowy prezydenta Nowego Sącza.

Natomiast w 2015 roku wszystkie zebrane pieniądze – 62 tysiące złotych – przekazano do Fundacji WOŚP, ale w ramach Orkiestry MOK zorganizował m.in. przedstawienie znanego kabaretu, który wystąpił za „normalne” honorarium. Miejski Ośrodek Kultury nie chciał wówczas zdradzić, ile wydano na organizację 23. Finału, zasłaniając się m.in. „tajemnicą handlową” oraz tłumacząc, że „MOK nie poniósł kosztów organizacji finału WOŚP” a honoraria dla wykonawców pokrył nieujawniony „sponsor”.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Odbywa się tradycyjnie w druga niedzielę stycznia każdego roku. Blisko 120 tysięcy wolontariuszy zbiera pieniądze, rozliczane następnie w około 1600 sztabach. Zbiórce towarzyszą m.in. wydarzenia artystyczne oraz happening „Światełko do Nieba”.

W poniedziałek szef WOŚP Jurek Owsiak poinformował, że wstępny deklarowany wynik zbiórki w trakcie 25. Finału to ponad 62 mln zł (ostateczna zebrana kwota będzie znana 8 marca). W ciągu poprzednich 24 Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 720 mln PLN.

(JO)

Reklama