Strona główna Wiadomości

Wskazują drogę do zabytków i atrakcji

Reklama
tabliczki informacyjne Nowy Sącz
Róg ul. Kazimierza Wielkiego i Bożniczej. Fot. TK / Twój Sącz

Do końca roku na ulicach miasta mają być ustawione tabliczki wskazujące drogę do najważniejszych zabytków i atrakcji Nowego Sącza. Pierwsze słupki z tabliczkami już stoją, choć nie obyło się bez błędów.

Oznakowano już kilka miejsc w języku polskim i angielskim. W centrum tabliczki wskazują drogę do Informacji Turystycznej, ruin zamku, cmentarza żydowskiego, synagogi, kościoła ewangelickiego, Domu Gotyckiego, ratusza oraz Bazyliki św. Małgorzaty.

Urząd Miasta zapowiada oznakowanie do końca roku dojścia do kolejnych miejsc – dworców kolejowego i autobusowego, Kapliczki Szwedzkiej, Kościoła św. Kazimierza oraz MCK Sokół.

Podczas montażu tabliczek nie obyło się bez wpadek. Jak wychwycił serwis “Sądecki Sztetl”, “Cmentarz Żydowski” przetłumaczono na język angielski jako “Jewish Kirkut”. Okazało się, że “kirkut” to używane jedynie w Polsce określenie cmentarza żydowskiego.

tabliczki informacyjne Bożnicza
Zdemontowane już oznaczenie cmentarza żydowskiego jako “Jewish Kirkut”. Fot. Sądecki Sztetl

Tabliczki szybko wymieniono na prawidłowe – “Jewish Cemetery” – ale z kolei nie wiadomo dlaczego zmieniono także strzałki wskazujące kierunek. Obecnie na słupku przy ul. Bożniczej przyjezdny szukający Informacji Turystycznej (mieści się na rogu Jagiellońskiej i Szwedzkiej) wysyłany jest w stronę cmentarza żydowskiego przy ul. Rybackiej, a więc w przeciwnym, niż prawidłowy, kierunku.

tabliczki informacyjne w Nowym Sączu
Róg ul. Bożniczej i Kazimierza Wielkiego – do Informacji Turystycznej idzie się w przeciwną stronę. Fot. TK / Twój Sącz

Na razie nie wiadomo, ile nowe oznakowanie będzie kosztować. Urząd Miasta poinformował nas, że cenę poznamy dopiero po zakończeniu wszystkich prac związanych z montażem tabliczek informacyjnych.

(iw)

Reklama