Strona główna Wczoraj i dziś

Wspaniała Jagiellońska 1963, 1973, 1987

Nowy Sącz ul. Jagiellońska. 1963. Fot. Fortepan / Barbjerik Ferenc

Wspaniała fotografia ulicy Jagiellońskiej, udostępniona w węgierskim serwisie Fortepan.eu przez użytkownika Ferenca Barbjerika. Nie ma szczegółowego opisu ale można przypuszczać, że na fotografii jest ktoś z rodziny lub znajomi donatora (serwis gromadzi skany zdjęć przekazanych przez darczyńców).

W tle widzimy kamienice po nieparzystej stronie ulicy, począwszy od fragmentu domu nr 3. W głębi kamienica na rogu z ul. Wałową.

Ciekawostką są widoczne znaki drogowe (ul. Jagiellońska w tamtym czasie była jednokierunkowa, od Rynku w stronę ul. Kościuszki). O ile dobrze rozumiemy tabliczki pod znakiem zakazu zatrzymywania się, nie dotyczy on motocykli i samochodów osobowych między godz. 9 a 17, czyli “odwrotnie”, niż takie zakazy stosuje się współcześnie.

Warto też zwrócić uwagę na odbijający się w lustrze dla kierowców obraz fragmentu ul. Lwowskiej, z narożną kamienicą Rynek 31, parterową Lwowską 1 oraz Domem Gotyckim i wieżą Fary.

ul. Jagiellońska w Nowym Sączu
Nowy Sącz, ul. Jagiellońska. Stan z lipca 2019. Fot. JO / Twój Sącz

W tym miejscu nie sposób nie przypomnieć  jeszcze dwóch innych fotografii, wykonanych niemal z tego samego miejsca. Pierwsza z nich została zrobiona 10 lat później niż “węgierskie” zdjęcie, czyli w 1973 roku i umieszczona w serwisie Fotopolska.eu  przez użytkownika “elmis”.

Nowy Sącz, ul. Jagiellońska. Sierpień 1973. Źródło: Fotopolska.eu / Elmis

Na pierwszym planie kamienica z numerem 5 i księgarnia “Dom Książki” (dziś “Alfabet”). Książkami w tym miejscu handluje się już grubo pona sto lat, bowiem księgarnia została założona jeszcze w XIX wieku przez radnego miejskiego Romana Pisza (prowadził także drukarnię wydającą m.in. czasopisma „Głos Podhalański” i „Goniec Podhalański”). Obok niej sklep z materiałami “Merynos”.

Kolejna kamienica, Jagiellońska 7, powstała w latach 1906 – 1907 według projektu Zenona Adama Remiego i jest uważana przez wielu za najbardziej „wiedeński” (obok dworca kolejowego) budynek w mieście. Na zdjęciu dostrzec można szyld działającej w tym miejscu przez kilkadziesiąt lat niezwykle popularnej “Drogerii”. Tu mieścił się wówczas także firmowy sklep Zakładów Przemysłu Cukierniczego 22. lipca (dawniej E. Wedel).

Pomiędzy domami nr 9 i 11 widać również pionowy neon “PSS”.

Ostatnie, tym razem, zdjęcie najbliższego rynkowi fragmentu ul. Jagiellońskiej zrobił Tomasz Bereziński w drugiej połowie lat 80.

Nowy Sącz ul. Jagiellońska lata 80.
Nowy Sącz, zatłoczona ulica Jagiellońska, prawdopodobnie 1987. Fot. Tomasz Bereziński / Twój Sącz

W okresie zrobienia tej fotografii nieznane w Polsce (ani tym bardziej w Nowym Sączu) było pojęcie galerii handlowej (pierwszy hipermarket z kilkunastoma sklepami – Real – otworzył się dopiero na początku lutego 1999 roku) – dlatego to Rynek i Jagiellońska z kilkudziesięcioma sklepami niemal wszystkich branż, punktami usługowymi i knajpami była naturalnym miejscem odwiedzin tysięcy klientów. Co oczywiste, lokali nie zajmowały wtedy salony telefonii komórkowej (której nie było) ani placówki dziesiątek banków i instytucji finansowych różnej maści (wtedy działały jedynie PKO i NBP oraz cinkciarze pod Pewexami)…

(JO)