Strona główna Twoje miasto

Wspólna akcja Caritas i Policji na rzecz bezpieczeństwa pieszych

akcja Caritas i policji
Ks. Ryszard Podstołowicz i insp. Marek Rudnik. Fot. KMP w Nowym Sączu

Już po raz kolejny sądecka policja wspólnie z Caritas Diecezji Tarnowskiej podjęła działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszym. Dzięki temu 3 tys. odblasków trafi do pieszych, rowerzystów i motorowerzystów naszego regionu. Wszystko po to, żeby niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli na drodze widoczni, a przez to bezpieczni.

Sądecka policja przypomina o tym, że elementy odblaskowe są doskonałą formą zapewnienia sobie widoczności na drodze. Niestety nadal są niedoceniane, a często właśnie one ratują życie niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Odblask zapewnia widoczność nawet ze 150 metrów, bez niego kierowca dostrzega pieszego z około 20-30 metrów. Często nie ma już wtedy możliwości wykonania jakiegokolwiek manewru  i dochodzi do potrącenia.

Oprócz wręczania elementów odblaskowych Sądeccy funkcjonariusze od wielu lat prowadzą ponadto  szereg działań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym, m.in. poprzez przeprowadzanie licznych prelekcji i spotkań z mieszkańcami miasta i powiatu. Takie działania profilaktyczne mają na celu  uwrażliwienie na zagrożenia najszerszego grona odbiorców, w każdym wieku, począwszy od najmłodszych po seniorów. W większości takich spotkań  zainteresowani  otrzymują  od policjantów odblaski, by w ten sposób móc chronić siebie i bliskich przez zagrożeniami w ruchu drogowym.

Na apel policjantów o wsparcie akcji i pomoc w pozyskaniu materiałów odpowiedział tarnowski Caritas, a owocem tej ścisłej  współpracy było spotkanie, które odbyło się 12 października w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu. Uczestniczyli  w nim dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej – ksiądz Ryszard Podstołowicz, kierownictwo sądeckiej komendy – insp. Marek Rudnik i mł. insp.  Jarosław Tokarczyk oraz były komendant – insp. Henryk Koział, obecnie reprezentujący Sądecką Radę Seniorów .

Przekazane przez Caritas odblaski będą również rozdawane pieszym przez policjantów patrolujących miasto i powiat, w miejscach gdzie szczególnie często dochodzi do wypadków drogowych z udziałem pieszych. Zarówno Caritas jak i Policja zachęcają do noszenia odblasków, szczególnie w okresach ograniczonej widoczności na drogach.

tekst przygotowany przez Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu