Strona główna Wiadomości

Wspólny cmentarz dla Nowego Sącza i Chełmca

Reklama
otwarcie cmentarza w Rdziostowie
Symboliczne otwarcie cmentarza w Rdziostowie. Fot. UM NS

W piątek oficjalnie otwarto cmentarz w Rdziostowie – wspólną inwestycję Chełmca i Nowego Sącza.

Jak informuje Urząd Gminy w Chełmcu, poświęceniu cmentarza i kaplicy przewodniczył Ks. Proboszcz Stanisław Michalik z Parafii św. Krzyża na osiedlu Helena w Nowym Sączu, a wstęgę przecinali Wójt Gminy Chełmiec Bernard Stawiarski, Zastępca Prezydenta Miasta Nowego Sącza Jerzy Gwiżdż, Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Gminy Chełmiec Bogumiła Aszklar Lelito, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Nowego Sącza Dorota Goławska, pracownik Wydziału Inwestycji i Remontów Jan Pinczer oraz Zastępca Wójta Gminy Chełmiec Artur Bochenek.

Nowy cmentarz kosztował prawie 3,2 mln zł. Jego budowa rozpoczęła się we wrześniu 2014 roku i finansowana była po połowie przez miasto Nowy Sącz i gminę Chełmiec. Inwestycja to wynik porozumienia Chełmca i Nowego Sącza sprzed kilku lat. W leżących w gminie Chełmiec Biczycach Dolnych oraz Rdziostowie nie ma cmentarzy, a stolica gminy korzysta z nekropolii na sądeckiej Helenie. Z kolei w samym Nowym Sączu nie ma już miejsc na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana, kończą się również w Gołąbkowicach.

Nowo wybudowana nekropolia w Rdziostowie obejmuje 395 miejsc przeznaczonych na pochówek zmarłych a miejsca te mogą być podwojone ze względu na możliwość pogłębienia miejsca grzebalnego i piętrowego grzebania ciał. W dwóch kolumbariach znajduje się 309 miejsc przeznaczony na urny z prochami. W katakumbach w których można przechowywać ciała zmarłych nawet do 6 miesięcy znajduje się 14 miejsc.

– Warto dodać, że jest to pierwszy etap realizacji inwestycji i w przypadku konieczności cmentarz może być rozbudowywany – zaznaczają władze Chełmca.

kaplica na cmentarzu w Rdziostowie
Kaplica cmentarna w Rdziostowie. Fot. UM NS

Nowy cmentarz składa się z dwóch części, wydzielonych dla Nowego Sącza i Chełmca. Oddalony jest od centrum miasta o około 6 kilometrów. Najłatwiej dojechać do niego własnym autem; niedaleko wejścia jest też zatoka autobusowa dla prywatnych przewoźników – autobusy MPK obecnie nie kursują w tamtym kierunku.

Pierwsze pochówki na nowym cmentarzu będą możliwe w połowie lutego br.

(iw)