Strona główna Wiadomości

Wybory 2018. Ludomir Handzel kandydatem na prezydenta miasta z ramienia Koalicji Nowosądeckiej

Ludomir Handzel
Ludomir Handzel prezentuje tezy programowe w kampanii samorządowej Koalicji Nowosądeckiej. Fot. JO / Twój Sącz

Stowarzyszenie Koalicja Nowosądecka ogłosiło we wtorek zamiar startu w jesiennych wyborach samorządowych i wystawienie własnej listy. Kandydatem na prezydenta Nowego Sącza będzie Ludomir Handzel.

– Podjąłem decyzję o kandydowaniu na Prezydenta Miasta. Podjąłem tę decyzję, bo to moje rodzinne miasto – tu się urodziłem, tu mieszkam wraz z moją rodziną. To co jest bardzo ważne – nie  jestem przedstawicielem żadnych układów, sitw czy partii. Jestem bezpartyjny i niezależny. Reprezentuję Sądeczan, którzy chcą żyć i mieszkać w czystym, przyjaznym i rozwijającym się mieście – powiedział dziennikarzom Ludomir Handzel.

Według Handzla w mieście są „bardzo mocne grupy interesów które zrobią wszystko, by Nowym Sączem nadal rządziły wciąż te same układy”, przez co „Miasto trwoni szanse na rozwój”. – Wiem, że w okresie przedwyborczym będę przez te grupy oczerniany i pomawiany, ale podejmuję rękawicę, bo dość marnowania kolejnych lat. Nowy Sącz potrzebuje inwestycji, potrzebuje rozwoju. Mieszkańcy chcą żyć w przyjaznym dla nich mieście. Będę realizował program rozwoju i naprawy. Nowemu Sączowi musimy przywrócić blask – dodał Ludomir Handzel.

Reprezentant Koalicji Obywatelskiej zapowiedział również przedstawienie w najbliższym czasie listy kandydatów w wyborach do Rady Miasta Nowego Sącza. –  Nie będą to zgrane nazwiska, nie będą to politycy. To prawdziwi Sądeczanie, mieszkańcy, którym zależy na naszym mieście, którzy chcą odrodzenia i ożywienia Miasta – podkreślił Handzel.

Jednym z najbardziej znanych kandydatów będzie z pewnością obecny na konferencji prasowej Aleksander Rybski, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza.

Handzel przedstawił także „tezy programowe Koalicji Nowosądeckiej”, które wkrótce mają zostać bardziej szczegółowo przedstawione. Mowa była m.in. o „Karcie Sądeczanina” (darmowa komunikacja miejska, darmowe parkingi), zagospodarowaniu brzegów Kamienicy, Parku Strzeleckiego i Starej Sandecji, odnowieniu starego miasta oraz walce ze smogiem.

Handzel symbolicznie podpisał „Akty Czystego Powietrza dla Sądecczyzny” w którym zobowiązuje się (jeśli zostanie prezydentem miasta) m.in. do „wykorzystania wszelkich dostępnych technologii, które mogą przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczeń w okresie zimowym” oraz zagwarantowania w budżecie stałych środków na działania służące ochronie powietrza.

Ludomir Handzel ma 45 lat (ur. 1973) i obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego sądeckiej  spółki telekomunikacyjnej Telbeskid oraz jest prezesem zarządu spółki Elfarm (sprzęt medyczny oraz apteki).

W polityce pojawił się w latach 90. jako pracownik biura i asystent senatora AWS Andrzeja Chronowskiego. Gdy ten został ministrem skarbu Ludomir Handzel został szefem jego doradców. Dzięki Chronowskiemu zaczął zasiadać w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa, począwszy od PKN Orlen.

W maju 2014 Handzel startował z 9. miejsca listy Platformy Obywatelskiej (nie jest członkiem PO) w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W samym Nowym Sączu zdobył wówczas 962 głosy – był to szósty w kolejności wynik.

W wyborach samorządowych jesienią 2014 roku Handzel również ubiegał się o fotel prezydenta miasta. W pierwszej turze zdobył 10 287 głosów (31,42%) i z drugim wynikiem przeszedł do drugiej tury (razem z ubiegającym się o reelekcję Ryszardem Nowakiem, który w pierwszej turze miał 12 335 głosów – 37,67%).

W drugiej turze wyborów prezydenta Nowego Sącza w 2014 roku Ludomir Handzel zdobył 15 197 głosów i przegrał minimalnie – o 188 głosów – z Ryszardem Nowakiem. Koalicja Nowosądecka nie wprowadziła do Rady Miasta ani jednego reprezentanta.

(JO)