Strona główna Wiadomości

Wybory 2019. W okręgu nowosądeckim listy do Sejmu wystawia 5 komitetów. Tylko 2 kandydatów do Senatu

wybory 2019 w okręgu nowosądeckim
Fot. TK / Twój Sącz

Państwowa Komisja Wyborcza kończy formalną rejestrację list kandydatów w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 13 października. W okręgu nr 14 w wyborach do Sejmu RP, obejmującym Nowy Sącz (oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański) wybierzemy 10 posłów spośród 5 zarejestrowanych komitetów wyborczych. Natomiast w okręgu wyborczym nr 37 (Nowy Sącz oraz powiaty gorlicki i nowosądecki) do Senatu RP wybierzemy jednego przedstawiciela z zaledwie dwóch kandydatów.

Kandydatami do Senatu są – Stanisław Kogut oraz Wiktor Durlak. 66-letni Kogut jest senatorem od czterech kadencji, usuniętym z Prawa i Sprawiedliwości po zarzutach o charakterze korupcyjnym, wysuniętych wobec niego na przełomie 2017 i 2018 roku. Śledztwo w sprawie m.in. Stanisława Koguta i jego syna wciąż trwa i ma zostać zakończone dopiero po wyborach.

Po wycofaniu się z kandydowania do Senatu radnej wojewódzkiej Marty Mordarskiej, reprezentantem Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość jest Wiktor Durlak – 36-letni mieszkaniec Białej Niżnej, radny powiatu nowosądeckiego. Przed laty Durlak był m.in. kierowcą Stanisława Koguta, zatrudnionym w fundacji ze Stróż, którą kieruje senator.

Kandydaci do Sejmu w okręgu nr 14 (według kolejności rejestracji list):

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe
Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość
Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni
Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej
(iw), Źródło: Okręgowa Komisja Wyborcza w Nowym Sączu