Strona główna Wiadomości

Wybory do PE 2019. Nowa prognoza wyników przygotowana przez portal StanPolityki.pl

Według prognozy przedstawionej 6 maja przez serwis StanPolityki.pl, w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego zwycięży Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 24 mandaty; Koalicja Europejska może liczyć na 22 mandaty a ugrupowanie Wiosna na 6 mandatów. Nie zmieniły się prognozy obsady mandatów w obejmującym również Nowy Sącz Okręgu nr 10 (Małopolska i Świętokrzyskie), przedstawione trzy tygodnie temu przez portal.

Prognozowany przez StanPolityki.pl wynik wyborów do PE w dniu 26 maja to 40,61% dla PiS, 38,06% dla KE i 10,02% dla Wiosny. Nieco poniżej 5-procentowego progu wyborczego są według prognozy: Konfederacja (4,47%) i Kukiz`15 (4,35%) – porównaj prognozę sprzed trzech tygodni.

W Okręgu nr 10 prognozowany podział mandatów to 4 miejsca dla Prawa i Sprawiedliwości (na pewno dla Beaty Szydło, Patryka Jakiego oraz najprawdopodobniej dla Ryszarda Legutko i Arkadiusza Mularczyka) oraz 2 dla Koalicji Europejskiej („trafią w ręce Róży Thun i Adama Jarubasa którzy mogą liczyć na nie ze 100% pewnością”). O ile Wiosna Roberta Biedronia zdobędzie mandaty (w skali kraju 6) to według prognozy w Okręgu nr 10 trafi on do pierwszego na liście Macieja Gduli.

prognozy wyniku wyborów do PE w Okręgu nr 10

StanPolityki.pl to portal analizujący politykę ogólnokrajową, bazujący na danych, badaniach oraz analizach. W prognozie wykorzystano dane pochodzące z sondaży telefonicznych i opublikowanych w ostatnich 30 dniach przez kilka firm badawczych.

(JO)

Reklama