Strona główna Wiadomości

Wybrano projektanta miejskiego stadionu. Uczestnik przetargu: Nie da się tego tak tanio zrobić

stadion miejski w Nowym Sączu MKS Sandecja SA
Stadion Miejski przy ul. Kilińskiego. Fot. ERI.pl

Oferta Pracowni Projektowej ,,ATS 999″ z Białej Podlaskiej została uznana za najkorzystniejszą w przetargu na projekt miejskiego stadionu sportowego przy ul. Kilińskiego. Zwycięzca zażyczył sobie zaledwie 650 tys. zł brutto – znacznie mniej, niż pozostali trzej konkurenci. To także trzykrotnie mniej, niż zarezerwowano na realizację tego zadania. Jeden z uczestników przetargu: „cena jest absurdalna, nie da się zrobić takiego projektu za te pieniądze”.

W przetargu na „opracowanie i wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla zamierzenia inwestycyjnego związanego z przebudową i rozbudową Stadionu Miejskiego w Nowym Sączu przy ul. Kilińskiego 47 wraz z wyposażeniem, infrastrukturą i zagospodarowaniem otoczenia obiektu” wzięło udział czterech oferentów.

Najtańszą ofertę – 651 900 zł brutto – złożyła Pracownia Projektowa ,,ATS 999″ z Białej Podlaskiej. Firma „ART. Artur Grodziński” z Tarnowa zaproponowała 1 226 088,60 zł. Spółka „BBC Best Building Consultants” z Żyrardowa oferuje 1 689 774 zł brutto. Najdroższą ofertę złożyło konsorcjum PIG Architekci z Warszawy i GMT z Mysłowic, proponując 3 321 000 zł. W dniu otwarcia ofert, prowadząca przetarg w imieniu Miasta Sądecka Infrastruktura Miejska poinformowała, że na sfinansowanie zamówienia przeznaczono 2 054 100 zł brutto.

W poniedziałek komisja przetargowa, po kilku tygodniach badania ofert zdecydowała o wyborze firmy z Białej Podlaskiej. Ponieważ decydującym kryterium była cena (60 proc. wagi), oferta o połowę tańsza od kolejnej i pięciokrotnie tańsza od najdroższej musiała zyskać olbrzymią przewagę w punktacji dotyczącej kryterium ceny. Pracownia Projektowa „ATS 999” zdobyła za to najmniej punktów dla kryterium „doświadczenie osób skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia ponad wymagane w SIWZ na spełnienie warunków udziału w postępowaniu” (waga 40). Nie pomogło to jednak bardziej doświadczonym konkurentom – dysproporcje w cenie były zbyt duże (patrz ogłoszenie o wyborze najkorzystniejszej oferty – poniżej):

przetarg na projekt stadionu Sandecji

Termin złożenia ewentualnych odwołań upływa 7 czerwca. „W przypadku braku odwołań po upływie powyższego terminu Wykonawca zostanie zaproszony do podpisania umowy i przystąpi do realizacji przedmiotu umowy” – poinformował Urząd Miasta Nowego Sącza.

Pracownia Projektowa „ATS 999” działa na rynku od 2007. Jak podaje na swojej stronie internetowej, wykonuje projekty budowlane i wykonawcze m.in. budynków jednorodzinnych, usługowych i użyteczności publicznej. Firma nie chwali się, że projektuje obiekty sportowe. Wśród zamieszczonych na stronie realizacji jedyny przykład to wizualizacja pawilonu sportowego na boisku piłkarskim w Dęblinie, woj. lubelskie. Chodzi prawdopodobnie o obiekt A-klasowego klubu MKS Orlęta 1925 Dęblin.

Według Tomasza Jakuba Grzesika, architekta, członka zarządu biorącej udział w przetargu firmy PIG Architekci (złożyła najdroższą ofertę), zwycięska pracownia nie doszacowała kosztów projektu, bo nie ma praktycznie żadnego doświadczenia przy tego typu inwestycjach. – Stadion jest skomplikowanym obiektem. Nie da się zrobić takiego projektu za zaproponowaną kwotę. W mojej ocenie cena jest absurdalna i niepoważna – powiedział nam Grzesik.

PIG Architekci w przetargu zdobyli najwięcej punktów za doświadczenie. Firma projektowała stadiony m.in. w Chorzowie (nowy obiekt dla Ruchu Chorzów), Olsztynie (stadion miejski) i Sosnowcu (Zagłębiowski Park Sportowy). Przedstawiciel PIG Architekci powiedział nam, że firma prawdopodobnie bedzie się odwoływać od wyników przetargu.

Zgodnie ze specyfikacją zamówienia, do zadań projektanta należy m.in. „opracowanie projektu technicznego – prac projektowych zakresie koncepcji programowo-przestrzennej, obejmującej całość zamierzenia inwestycyjnego, tj. stadion o pojemności od 6.000 do 8.200 miejsc siedzących zadaszonych, z uwzględnieniem minimalnych wymagań wynikających z przepisów prawa oraz warunków PZPN dotyczących stadionów sportowych III kategorii i UEFA. Przedmiotowa koncepcja powinna w maksymalnym stopniu wykorzystać istniejące elementy infrastruktury obecnego obiektu w zakresie oświetlenia oraz zawierać etapowanie realizacji zamierzenia tj. Etap I dla od.4.500 do 5.000 miejsc siedzących zadaszanych na trybunie północnej i południowej i II etap – docelowy”.

Koncepcja programowa powinna powstać w 90 dni po podpisaniu umowy. Na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń Wykonawca będzie miał 230 dni. Potem dodatkowe dwa miesiące na przekazanie Zamawiającemu prawomocnych pozwoleń na budowę.

Według zapowiedzi władz miasta, wykonawstwo inwestycji ma być przedmiotem osobnego przetargu, który zostanie ewentualnie ogłoszony po realizacji projektu stadionu. Decyzja w tej sprawie będzie jednak podjęta już przez nowe władze Nowego Sącza, wybrane w mających się odbyć jesienią wyborach samorządowych.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku piłkarze Sandecji awansowali do Ekstraklasy. Na fali euforii władze miasta obiecały błyskawiczną budowę nowego stadionu. Szybko opracowano program funkcjonalno-użytkowy przebudowy i rozbudowy obiektu. Był jednym z głównych elementów dokumentacji w ogłoszonym w październiku 2017 roku przetargu na przebudowę i rozbudowę Stadionu Miejskiego przy ul. Kilińskiego.

Pod koniec roku unieważniono jednak przetarg. – Miasto stać na to, żeby w latach 2018 i 2019 wydać maksymalnie 50 milionów na budowę stadionu – tłumaczył wówczas prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Jedyna oferta opiewała na niespełna 60 mln zł brutto.

Obecnie inwestorem zastępczym inwestycji jest należąca do miasta spółka Sądecka Infrastruktura Miejska. Klub Sandecja grając na wynajmowanym stadionie w Niecieczy zajął ostatnie, 16 miejsce w tabeli Ekstraklasy i spadł do 1 ligi. Drużyna mecze ma rozgrywać na stadionie przy ul. Kilińskiego. Niedawno Rada Miasta Nowego Sącza zdecydowała o przeznaczeniu łącznie 730 tys. zł na przystosowanie miejskiego obiektu do aktualnych wymogów PZPN dla stadionów 1 ligi.

(JO)