Strona główna Wiadomości

Wyposażenie poczekalni gabinetu lekarskiego [MATERIAŁ PROMOCYJNY]

Wyposażenie poczekalni gabinetu lekarskiego

Poczekalnia gabinetu lekarskiego jest swego rodzaju wizytówką. Z jednej strony jej wystrój powinien redukować stres, z drugiej – stwarzać wrażenie profesjonalizmu.

Gabinet lekarski to miejsce, z którego korzystają ludzie chorzy, najczęściej denerwujący się badaniami, diagnozą i terapią. Ważne więc, aby bezpośrednio przed rozmową z lekarzem mogli się odprężyć. Pozytywne nastawienie pacjenta sprzyja również lekarzowi: Dzięki niemu łatwiej jest sprawnie przeprowadzić wywiad i uzyskać najpotrzebniejsze informacje dotyczące przebiegu choroby. Wystrój poczekalni gabinetu powinien w tym pomagać. Liczy się jasny, a zarazem ciepły kolor ścian, przyjazne meble i dekoracje – także te roślinne.

Wygoda i komfort w poczekalni lekarskiej

Zaraz za drzwiami wejściowymi dobrze jest umieścić wycieraczkę chłonną, odporną na wodę i warunki pogodowe. Przy wejściu do poczekalni powinny znajdować się wieszaki na ubrania z koszami na parasole oraz lada recepcyjna. Najlepiej sprawdzają się lady w kształcie litery L lub U wysunięte w stronę klienta – wręcz zapraszają do wejścia. Mebel o odpowiednio dobranej wysokości ułatwi pracę recepcjonistce, a na jego blacie będzie można wyłożyć broszury i informatory. Do niektórych rodzajów lad dołączane są biurka, co bardzo ułatwia przechowywanie dokumentów. Za ladą można również ustawić lub powiesić regał na segregatory lub szafę schowkową (np. firmy AJ Produkty specjalizującej się w tego typu rozwiązaniach), gdzie każdy schowek jest osobno zamykany i może np. służyć przechowywaniu kartoteki pacjentów.
Komfortowa poczekalnia musi być wyposażona w wygodne, eleganckie meble, korespondujące z kolorem ścian. Ciepła pomieszczeniu dodają meble tapicerowane, pokryte wytrzymałym materiałem, łatwym do wyprania i niebrudzącym się. W zależności od rozmiaru poczekalni warto wybrać sofy dwu- lub trzyosobowe lub modułowe oraz dopasowane do nich fotele. Pamiętajmy też o wyposażeniu poczekalni w stojaki na prasę i broszury, które pozwolą uprzyjemnić czas oczekiwania na wizytę. Coraz większą popularność zyskuje również montowanie na ścianach ekranów wyświetlających np. programy przyrodnicze. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, koniecznie należy wybrać maksymalnie neutralną stację telewizyjną, a także zadbać o odpowiednią regulację poziomu dźwięku.

Drobiazgi, które pozwalają minimalizować stres

Bardzo ważną sprawą jest również zainstalowanie odpowiedniego oświetlenia w poczekalni. O wpływie światła na zdrowie pisano już wiele. Jednymi z ostatnich badań dotyczących zdrowotnych aspektów oświetlenia były te przeprowadzone w 2018 roku przez Elżbietę Janosik z Zakładu Szkodliwości Fizycznych, Fizjologii Pracy i Ergonomii, Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Zgodnie z ich wynikami w miejscach relaksu powinno być instalowane oświetlenie o niskim natężeniu i o barwie ciepłej bieli. Dobrze pełniłyby tu swoją funkcję kinkiety i lampy podłogowe. Natomiast oświetlenie o barwie chłodnej i większym natężeniu powinno funkcjonować tam, gdzie wykonuje się precyzyjne prace biurowe. Na rynku dostępny jest szeroki wybór lamp biurkowych. Godne zainteresowania są zwłaszcza te umożliwiające kierowanie strumienia światła na wybrane miejsce, posiadające port USB do ładowania telefonów oraz panel sterujący natężeniem światła i temperaturą barw.
Na samopoczucie z pewnością dobrze wpływa zielone otoczenie. Choć żywe rośliny z założenia lepiej odegrają swoją rolę, można również zastanowić się nad zakupem ich imitacji. Obecnie produkowane rośliny są łudząco podobne do prawdziwych, a nie wymagające światła słonecznego i podlewania, choć oczywiście nie mają korzystnego wpływu na zdrowie jak żywe. Na ścianach dobrze prezentują się obrazy lub fotografie przedstawiające przyrodę.
Wbrew pozorom, stworzenie poczekalni idealnej wcale nie jest trudne. Wystarczy włożyć trochę wysiłku w odpowiedni dobór mebli, a aranżację przestrzeni podporządkować temu, by uczynić ją maksymalnie przyjazną dla pacjentów.

(materiał promocyjny)