Strona główna Wiadomości

Wysoki poziom rzek. Rano ogłoszono w mieście alarm przeciwpowodziowy

Rzeka Kamienica w piątek rano. Fot. PSP w Nowym Sączu

W związku z silnymi opadami deszczu, utrzymuje się wysoki poziom rzek przepływających przez miasto. Nad ranem w piątek, Kamienica przez kilka godzin przekraczała stan alarmowy, który wynosi 260 cm. Od godz 7:00 w Nowym Sączu obowiązuje wprowadzony przez prezydenta stan alarmu przeciwpowodziowego.

O godz. 5 nad ranem w piątek rzeka Kamienica osiągnęła najwyższy poziom w ostatnich dniach – 300 cm. Na szczęście od tego czasu poziom wody systematycznie opada. O godz. 10:00 Kamienica miała stan 228 cm (28 cm powyżej stanu ostrzegawczego).

alarm przeciwpowodziowy Sącz
Rzeka Kamienica w piątek rano. Fot. PSP w Nowym Sączu

W nocy także Łubinka płynęła powyżej stanu ostrzegawczego zbliżając się do stanu alarmowego. Jednak od rana jej poziom się obniża. O godz. 10:00 Łubinka spadła poniżej stanu ostrzegawczego, do 298 cm.

Natomiast poziom Dunajca jest w trendzie rosnącym. W piątek o godz. 10:00 rzeka przekroczyła 250 cm, czyli poziom ostrzegawczy w Nowym Sączu.

IMGW-BIP Biuro Prognoz w Krakowie przewiduje w piątek wystąpienie na południu kraju opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym. W południe w Nowym Sączu nie padało. W ciągu poprzedniej doby w mieście spadło 22 mm deszczu.

Nie odnotowano większych strat. Jak poinformował prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, wydano 1,5 tysiąca worków z piaskiem, a 20 posesji zabezpieczono prewencyjnie. Straż pożarna  odnotowała kilkanaście lokalnych zdarzeń – podtopień, zalanych piwnic i powalonych drzew.

Bieżącą sytuację możecie śledzić na naszym profilu w serwisie Twitter.

(JO)