Strona główna Twoje miasto

XII Forum Ekonomiczne Młodych Liderów

XII Forum Ekonomiczne Młodych Liderów
Sesja otwierająca XII FEML w MCK Sokół. Od lewej: Agata Dziubińska-Gawlik, Prezes Europejskiego Domu Spotkań – Fundacji Nowy Staw, Jacek Krupa, Marszałek Województwa Małopolskiego, Wojciech Piech, zastępca prezydenta Nowego Sącza, Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Fot. UM NS

Czterystu młodych ludzi z 43 krajów przyjechało do Nowego Sącza na 12 Forum Ekonomiczne Młodych Liderów (5 września). Forum jest imprezą towarzyszącą krynickiego Forum Ekonomicznego. Miasto Nowy Sącz jest partnerem  przedsięwzięcia. W otwarciu Forum uczestniczył z ramienia władz samorządowych zastępca prezydenta Nowego Sącza Wojciech Piech.

To powód do ogromnej satysfakcji dla nas, sądeczan, że po raz 12. Forum Młodych Liderów odbywa się właśnie tutaj, w Nowym Sączu. Pokazujemy, że nasze miasto jest miastem otwartym, miastem gotowym tworzyć warunki do debaty o sprawach ważnych, nie tylko o sprawach istotnych dla społeczności lokalnej, ale również o takich, które dotyczą większych społeczności, państwa, a nawet Europy – mówi Wojciech Piech.

Problemy bez precedensu

Tegorocznemu Forum towarzyszą szczególne okoliczności i problemy bez precedensu w historii Europy: narastające zjawiska migracyjne u granic Unii Europejskiej, brexit, alienacja elit i narastający problem różnicowania się społeczeństw. Młodzi ludzie będą także dyskutować o bezrobociu, które szczególnie dotyczy młodego pokolenia, o przedłużającym się oczekiwaniu na ożywienie gospodarcze i kryzysie solidaryzmu europejskiego.

Agata Dziubińska-Gawlik, prezes współorganizującej przedsięwzięcie fundacji Europejski Dom Spotkań: Fundacja Nowy Staw podkreśla, że formuła Forum zakłada przede wszystkim dyskusje i warsztaty, podczas których uczestnicy rozwiązują konkretne zagadnienia.

Najważniejsze tematy gospodarcze podczas tegorocznego Forum to innowacje, stand-upy, współpraca nauki z biznesem. Pytania i tezy postawione podczas paneli to między innymi pytanie: czy Unia Europejska będzie istnieć w 2020 roku. Młodzi liderzy będą rozwiązywać te zadania i koncepcje oraz opracowywać je wspólnie z zaproszonymi gośćmi. W tym roku mamy  i prezydentów, i premierów, i szefów ogromnych koncernów – podkreśla Agata Dziubińska-Gawlik. Jutro (6 września) gościem Forum już po raz trzeci będzie premier Beata Szydło.

Współorganizatorem Forum jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Jej prezes dr Paweł Poszytek podkreśla, że jego instytucja corocznie wspiera setki projektów i tysiące młodych beneficjentów. – Nasz udział w takim przedsięwzięciu jak Forum  jest naturalny i ta cała tematyka, która tu się pojawia, problematyka, która interesuje młodych ludzi – my to realizujemy. Dajemy im pieniądze na realizacje ich różnych przedsięwzięć i projektów, ale też organizujemy sami wielkie imprezy. Tutaj, w Nowym Sączu mamy młodych ludzi praktycznie z całej Europy z naciskiem na kraje Partnerstwa Wschodniego – mówi Paweł Poszytek.

Przełamywać schematy

Wojciech Piech dodaje, że takie spotkanie jak w Nowym Sączu jest szansą na świeże spojrzenie na politykę europejską wobec młodego pokolenia. – To dobrze, że młodzi ludzie podejmą te wątki, być może podejmą próbę przełamania pewnych schematów myślenia i zaproponują rozwiązania, do których trudno dojść współczesnym elitom, które trochę się wyalienowały – zaznacza Wojciech Piech.

Zastępca prezydenta wspomina także o promocyjnych walorach takiego przedsięwzięcia jak Forum. – Bardzo się cieszę że ta impreza odbywa się w Nowym Sączu, to ogromny efekt promocyjny dla naszego miasta. Mamy satysfakcję, że możemy wspierać tę inicjatywę, że możemy w niej uczestniczyć w sposób konkretny i wymierny,  tworząc warunki, żeby mogła się tu odbywać – podkreśla zastępca prezydenta i dodaje: – Cieszę się z obecności tych czterystu młodych ludzi z czterdziestu krajów, oddajemy do ich dyspozycji wszystkie atrakcje naszego miasta i cieszymy się z ich obecności. Myślę, że sądeczanie dadzą dowody swojej gościnności podczas ich pobytu w Nowym Sączu – kończy Wojciech Piech.

„Celem Forum Ekonomicznemu Młodych Liderów jest stworzenie międzynarodowego think-thanku, składającego się z reprezentantów przyszłych europejskich elit, oddziałujących zarówno na płaszczyźnie lokalnej w swoich krajach, jak i inicjujących wspólnie międzynarodowe projekty i przedsięwzięcia, które pozwolą budować lepsze jutro” – piszą o celach przedsięwzięcia organizatorzy. Forum gościć będzie w Nowym Sączu i Krynicy-Zdroju do 8 września.

tekst i zdjęcie Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl