Strona główna Wiadomości

XV edycja akcji Ratujmy Sądeckie Nekropolie

Ratujmy Sądeckie Nekropolie 2014
Ubiegłoroczna kwesta na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

W sobotę 31 października oraz niedzielę 1 listopada na trzech sądeckich cmentarzach odbędzie się XV edycja akcji Ratujmy Sądeckie Nekropolie. Na odnowę zniszczonych grobowców kwestować będą członkowie dziesięciu sądeckich stowarzyszeń.

– Kwestować będzie około 100 wolontariuszy między godziną 9 a 17 na trzech nowosądeckich cmentarzach: przy Rejtana, na osiedlu Gołąbkowice oraz Helenie – informuje Maciej Kurp, prezes Związku Sądeczan i jeden ze współorganizatorów akcji.

Kwesta, jak co roku przeznaczona jest na renowację zniszczonych, zabytkowych nagrobków znajdujących się na sądeckich nekropoliach. Podczas poprzednich edycji akcji udało się zebrać ponad 180 tysięcy złotych (tylko w zeszłym roku rekordowe 23,5 tys. zł), dzięki czemu odnowiono już 86 nagrobków lub grobowców.

W tegorocznej, XV edycji akcji Ratujmy Sądeckie Nekropolie uczestniczą przedstawiciele organizacji, które zapoczątkowały kwestę w 2001 roku: Civitas Christiana, Klubu Inteligencji Katolickiej, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz Związku Sądeczan. W następnych latach do grona organizatorów dołączyli Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, PTTK Oddział Beskid i Fundacja im.Jerzego Masiora. W kweście biorą również udział Stowarzyszenie Orion, TKKF Dąbrówka oraz sądeccy motocykliści.

(JO)

Ratujmy Sądeckie Nekropolie

Reklama