Strona główna Kultura i imprezy

XXIV Wieczór Artystyczny z cyklu „Pali się fajka nocy…”

Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu serdecznie zaprasza na kolejny – już XXIV Wieczór Artystyczny z cyklu „Pali się fajka nocy…”, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 13 sierpnia 2017 r. o godz. 20.30 na nowosądeckich Plantach – obok kawiarni „Spóźniony Słowik”.

Tym razem Wieczór poświęcony będzie poezji Bolesława Leśmiana i twórczości poetów indyjskich: Manika Godghate (Grace’a), Borkara i Aartima Prabhu.

Wykonawcy koncertu to:
Elżbieta Rojek – aktorka, wokalistka, między innymi Orkiestry Św. Mikołaja, a także wieloletnia aktorka Teatru „Gardzienice”;
Waldemar Rychły – kompozytor, muzyk, współtwórca legendarnego Kwartetu Jorgi;
Mandar Purandare – aktor, wykładowca języka hindi na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Towarzyszą im projekcje multimedialne autorstwa Marii Porzyc.
Wstęp wolny.

Przystanek Poezja to odkrywanie wątków hinduskich w poezji Leśmiana.
To „plątanie” języka polskiego i języka Leśmianowskiego z językiem Marathi i Hindi.
To szukanie dźwięku i nastroju poetyckiego w połączeniu dwóch, jakże różnych krajobrazów – słonecznego krajobrazu Indii i mglistego krajobrazu Polski.
To Leśmianowskie przedświty, świty, południa, popołudnia i głębokie noce „zaślubione” z hinduskimi ragami, z których każda jest przyporządkowana konkretnej porze dnia i nocy.
To muzyczno słowna podróż do Indii oraz podróż poprzez Polskę Leśmiana.
To inspiracja.
To miłość do polskiej poezji Mandara Purandare, ciekawość nowego świata muzycznego Waldemara Rychłego i bycie pomiędzy słowem a muzyką Elżbiety Rojek.

Leśmian swoim wierszom często nadawał tytuły i umiejscawiał je w bardzo konkretnym czasie, np. przed świtem, wieczór, głęboka noc, co budowało różnorodne kolory i nastroje. Każda z rag indyjskich ma przyporządkowaną sobie porę dnia i nocy, np.: Raga Malkouns to głęboka noc, natomiast Raga Sarang to popołudnie, na dodatek deszczowe popołudnie! Wykonanie następujących po sobie rag może trwać wiele godzin i wtedy poszczególne utwory oddają zmieniający się nastrój pory dnia i nocy.
Ta „wspólność” czyni to spotkanie jeszcze bardziej interesującym.

Zapraszam serdecznie.

Janusz Michalik