Strona główna Twoje miasto

Zabytkowy Pociąg Wolności Chabówka – Nowy Sącz: Biletów brak, ale można piknikować

Pociąg Wolności wyruszy z Chabówki do Nowego Sącza

Świętując obchody 100-lecia odzyskania niepodległości Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei wraz z partnerami projektu organizuje przejazd zabytkowym pociągiem na trasie Chabówka-Nowy Sącz-Chabówka w niedzielę 11 listopada.

Przejazd odbywa się w ramach projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej realizowanego we współpracy z Województwem Małopolskim i PKP CARGO.

Na trasę dawnej kolei transwersalnej wyruszy skład złożony z parowozu oraz historycznych wagonów z I połowy XX wieku. Skład retro wyruszy z Chabówki już o godzinie 6:00, aby zabrać pasażerów z Nowego Sącza punktualnie o godzinie 11:10.

W składzie pociągu, w specjalnie przygotowanym wagonie znajdzie się ekspozycja militarna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych PTH. Towarzyszyć jej będą rekonstruktorzy w mundurach z lat 1914-1918 odzwierciedlający formacje walczące o niepodległość na terenach dzisiejszej Sądecczyzny i Podhala. Jedną z odtwarzanych postaci będzie sam brygadier Józef Piłsudski w mundurze z okresu I Wojny Światowej.

Ekspozycja będzie dostępna do zwiedzania przed odjazdem pociągu z Nowego Sącza i na postojach na stacjach. Nie zabraknie też typowo kolejowych atrakcji – możliwe będzie zwiedzanie Izby Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego, a także wystawy konkursowej „Skarby Małopolski”.

Bilety na przejazd zostały zarezerwowane, zapraszamy jednak do udziału w zaplanowanych piknikach podczas których będzie można zobaczyć i zwiedzić skład pociągu i przygotowaną wystawę w wagonie wojskowym.

Zatwierdzony rozkład jazdy:

6:00 – odjazd ze stacji Chabówka

postoje na stacjach: Rabka Zaryte odjazd 6:14, Mszana Dolna odjazd 6:40, Dobra odjazd 7:38, Limanowa odjazd 8:25, Męcina odjazd 9:22.

10:10 – przyjazd do stacji Nowy Sącz

11:10 – odjazd ze stacji Nowy Sącz

11:31 – 11:36 – postój techniczny na stacji Marcinkowice

11:53 – 12:33 – wodowanie parowozu na st. Męcina oraz pokaz grupy rekonstrukcyjnej, śpiewanie hymnu

13:00 – 13:20 – Limanowa – pokaz grupy rekonstrukcyjnej

13:57 – 14:37 – Dobra k/Limanowej – poczęstunek grochówką wojskową

14:54 – 15:04 – Kasina Wielka

15:23 – 15:43 – Mszana Dolna – pokaz grupy rekonstrukcyjnej

16:15 – 16:16 Rabka Zdrój

tekst i zdjęcie nadesłane przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na redakcja@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.