Strona główna Wiadomości

Zaczyna się remont Dworca Autobusowego MDA. Ale nowy budynek nie powstanie

Tak według wizualizacji miał wyglądać nowy Dworzec Autobusowy MDA. Na razie nie wiadomo, czy ten projekt doczeka się realizacji. Fot. materiały inwestora

13 września rozpoczyna się remont Dworca Autobusowego MDA w Nowym Sączu – poinformowała spółka zapowiadając jednocześnie nieco zmienioną organizację ruchu na dworcu. Do jesieni przyszłego roku powstaną m.in. nowy plac manewrowy i stanowiska odpraw z wiatami ale jak udało nam się ustalić na razie nie ma mowy o rozpoczęciu budowy, zaprojektowanego już kilka lat temu, „futurystycznego” budynku dworca.

Pierwsze prace na placu Dąbrowskiego, gdzie zlokalizowany jest nowosądecki dworzec autobusowy, powinny zacząć się już w najbliższych dniach. W pierwszej kolejności zostanie wykonana nawierzchnia placu manewrowego – ten etap robót powinien się zakończyć na przełomie października i listopada. W tym okresie odprawy autobusów będą odbywać się z tymczasowych stanowisk (patrz schemat poniżej).

remont dworca autobusowego MDA Nowy Sącz
Infografika: MDA

Jak informują MDA, drugi etap prac obejmie wykonanie stanowisk odpraw, wiat przystankowych, a także remont ul. Staszica wraz z chodnikiem. Wtedy niektóre autobusy będą odjeżdżać m.in. z części wyremontowanego placu manewrowego a dojście do stanowisk prowadzić będzie od strony ul. Plac Dąbrowskiego czyli ulicy, na której do niedawna był postój taksówek (przeniesiono go już na ulicę Morawskiego).

Natomiast w ostatnim etapie prac (nie wiadomo jeszcze, kiedy się rozpocznie) przewidziano m.in. remont ul. Plac Dąbrowskiego i chodników. – W trakcie trzeciego etapu budowy odprawy autobusów odbywać się będą w całości na nowych stanowiskach odpraw zgodnie z docelową organizacją ruchu Dworca – informuje spółka w komunikacie.

MDA podkreślają jednocześnie, że „podczas remontu zmianie nie ulegnie lokalizacja kas, poczekalni, toalet, i ciągów komunikacyjnych prowadzących do stanowisk odpraw i budynku dworca”.

Zakończenie powyższych prac zapowiadane jest na jesień 2018 roku. Jednak w komunikacie spółki nie ma mowy o zapowiadanym od 2014 roku nowym budynku odpraw pasażerów. Przypomnijmy, że obiecywano budowę „futurystycznego”, jednego z najnowocześniejszych dworców w Polsce, który miał zastąpić obecny, zbudowany pod koniec lat 50. (tutaj więcej o tych planach i projekcie dworca).

Biuro prasowe MDA potwierdziło nam, że obecne prace przewidują jedynie remont i przebudowę placu manewrowego wraz z jego otoczeniem. Na razie nie wiadomo kiedy – i czy w ogóle – Małopolskie Dworce Autobusowe S.A. zrealizują projekt nowego budynku dworca.

Budynek sądeckiego dworca autobusowego z końca lat 50. nie będzie na razie zastąpiony przez współczesny obiekt. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Zarządzające także dworcem w Krakowie Małopolskie Dworce Autobusowe S.A. (wcześniej Regionalne Dworce Autobusowe w Krakowie) to spółka należąca do Województwa Małopolskiego, MDA kupiły w 2012 roku dworzec autobusowy w Nowym Sączu (prawo jego wieczystego użytkowania) za ponad 7 milionów złotych od likwidowanej, upadłej spółki PKS Nowy Sącz.

Z dworca odprawianych jest codziennie około 500 kursów i 12 tysięcy pasażerów, co daje prawie 4 miliony osób rocznie.

(JO)