Strona główna Wiadomości

Zaczyna się remont Dworca Autobusowego MDA. Ale nowy budynek nie powstanie

Tak według wizualizacji miał wyglądać nowy Dworzec Autobusowy MDA. Na razie nie wiadomo, czy ten projekt doczeka się realizacji. Fot. materiały inwestora

13 września rozpoczyna się remont Dworca Autobusowego MDA w Nowym Sączu – poinformowała spółka zapowiadając jednocześnie nieco zmienioną organizację ruchu na dworcu. Do jesieni przyszłego roku powstaną m.in. nowy plac manewrowy i stanowiska odpraw z wiatami ale jak udało nam się ustalić na razie nie ma mowy o rozpoczęciu budowy, zaprojektowanego już kilka lat temu, „futurystycznego” budynku dworca.

Pierwsze prace na placu Dąbrowskiego, gdzie zlokalizowany jest nowosądecki dworzec autobusowy, powinny zacząć się już w najbliższych dniach. W pierwszej kolejności zostanie wykonana nawierzchnia placu manewrowego – ten etap robót powinien się zakończyć na przełomie października i listopada. W tym okresie odprawy autobusów będą odbywać się z tymczasowych stanowisk (patrz schemat poniżej).

remont dworca autobusowego MDA Nowy Sącz
Infografika: MDA

Jak informują MDA, drugi etap prac obejmie wykonanie stanowisk odpraw, wiat przystankowych, a także remont ul. Staszica wraz z chodnikiem. Wtedy niektóre autobusy będą odjeżdżać m.in. z części wyremontowanego placu manewrowego a dojście do stanowisk prowadzić będzie od strony ul. Plac Dąbrowskiego czyli ulicy, na której do niedawna był postój taksówek (przeniesiono go już na ulicę Morawskiego).

Natomiast w ostatnim etapie prac (nie wiadomo jeszcze, kiedy się rozpocznie) przewidziano m.in. remont ul. Plac Dąbrowskiego i chodników. – W trakcie trzeciego etapu budowy odprawy autobusów odbywać się będą w całości na nowych stanowiskach odpraw zgodnie z docelową organizacją ruchu Dworca – informuje spółka w komunikacie.

MDA podkreślają jednocześnie, że „podczas remontu zmianie nie ulegnie lokalizacja kas, poczekalni, toalet, i ciągów komunikacyjnych prowadzących do stanowisk odpraw i budynku dworca”.

Zakończenie powyższych prac zapowiadane jest na jesień 2018 roku. Jednak w komunikacie spółki nie ma mowy o zapowiadanym od 2014 roku nowym budynku odpraw pasażerów. Przypomnijmy, że obiecywano budowę „futurystycznego”, jednego z najnowocześniejszych dworców w Polsce, który miał zastąpić obecny, zbudowany pod koniec lat 50. (tutaj więcej o tych planach i projekcie dworca).

Biuro prasowe MDA potwierdziło nam, że obecne prace przewidują jedynie remont i przebudowę placu manewrowego wraz z jego otoczeniem. Na razie nie wiadomo kiedy – i czy w ogóle – Małopolskie Dworce Autobusowe S.A. zrealizują projekt nowego budynku dworca.

Budynek sądeckiego dworca autobusowego z końca lat 50. nie będzie na razie zastąpiony przez współczesny obiekt. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Zarządzające także dworcem w Krakowie Małopolskie Dworce Autobusowe S.A. (wcześniej Regionalne Dworce Autobusowe w Krakowie) to spółka należąca do Województwa Małopolskiego, MDA kupiły w 2012 roku dworzec autobusowy w Nowym Sączu (prawo jego wieczystego użytkowania) za ponad 7 milionów złotych od likwidowanej, upadłej spółki PKS Nowy Sącz.

Z dworca odprawianych jest codziennie około 500 kursów i 12 tysięcy pasażerów, co daje prawie 4 miliony osób rocznie.

(JO)

 • keisyr

  Złodzieje z MDA w Krakowie muszą opuścić Nowy Sącz !!!
  Prezydenci Nowego Sącza proszę odtworzyć przewoźnika autobusowego odzyskując zagrabione przez MDA w Krakowie obiekty (bazę) byłego PKS w Nowym Sączu. Dużo na ten temat mówił ikona sądeckiej Solidarności Pan Szkaradek. Dzisiaj nie można się wydostać regularnymi liniami z Nowego Sącza do Tarnowa, Gorlic, Jasła, Krosna, Rzeszowa, Limanowej, Mszany Dolnej, Bielska Białej, Kielc, Nowego Targu, Zakopanego, Grybowa. Również z tych miast nie można się dostać doi Nowego Sącza.
  Złodzieje z MDA w Krakowie uruchomili tylko częsta linię z Krakowa do Nowego Sącza, bo tak im wygodnie !!!
  Po wybudowaniu multimodalnego centrum komunikacyjnego w sąsiedztwie dworca PKP w Nowym Sączu i opuszczeniu Nowego Sącza przez spółkę MDA należy na odzyskanym placu Dąbrowskiego postawić reprezentacyjne obiekty (wieżowce) godne przyszłej 100 tys. aglomeracji Nowy Sącz.

 • Mariusz

  Przepraszam, nie orientuje się, ale jest jakaś pełnia czy halny że Keisyr dostał wzmożenia?

 • Keisyr

  Prezydenci Nowego Sącza prosze przystąpić do budowy multimodalnego wezla komunikacyjneo w Nowym Sączu w rejonie dworca PKP. Nie pozwolmy by sadeczanie i goście biegali kilka kilometrów z walizkami pomiedzy dworcami. Nie pozwolmy na kompromitacje Nowego Sącza przez złodziei z MDA w Krakowie

 • Keisyr

  Bojkotujemy dworzec w tej lokalizacji Nie kupujemy nic na tym dworcu. Jeździmy tylko samochodami i pociagami. Władze Nowego Sącza prosze przystąpić do budowy stanowisk dla autobusów busów taxi rowerów i komunikacji miejskiej w rejonie dworca PKP w Nowym Sączu. Wtedy zlodzieje z MDA w Krakowie wyniosą się z Nowego Sącza . Władze Nowego Sącza prosze przystąpić do odbudowy sadeckiego przewoznika komunikacji dalekobieznej na bazie bylego PKS w Nowym Sączu Należy odzyskac obiekty PKS w Nowym Sączu zagrabione przez MDA w Krakowie

 • Keisyr

  Należy bojkotowac dworzec w tym miejscu złodziei z MDA w Krakowie ktorzy rozkradli PKS w Nowym Sączu. Nie jeździmy autobusami i nie kupujemy nic na tym dworcu. Prezydenci Nowego Sącza prosze przystąpić do budowy multimodalnego wezla komunikacyjneo w rejonie dworca PKP w Nowym Sączu Wezel taki powinien łączyć komunikację kolejowa autobusowa miejską taxi i rowery. Węzeł taki powinien byc centrum przesiadkowym dla Nowego Sącza i calego regionu sadeckiego ( od Gorlic po Limanowa od granicy państwowej do Brzeska)

 • Keisyr

  Bojkot dworca złodziei z MDA w Krakowie !!! Jeździmy samochodami ! Nie kupujemy nic na tym dworcu ! Zlodzieje z MDA w Krakowie powiazani z PO którzy rozkradli PKS w Nowym Sączu wynocha z naszego miasta !!! Prezydenci Nowego Sącza prosze przystąpić do budowy sadeckiego multimodalnego wezla komunikacyjneo w rejonie dworca PKP

  • twojsaczpl

   Fragment regulaminu komentowania w naszym serwisie: Nie wolno umieszczać komentarzy które m.in.: zawierają wulgaryzmy, propagują alkohol, narkotyki i środki odurzające, obrażają inne osoby, narodowości, religie, rasy ludzkie, zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, przyczyniają się do łamania praw autorskich.

   Jesteśmy zmuszeni usunąć komentarz użytkownika @Keisyr i apelujemy o stosowanie się do naszegych zasad w przyszłości a wolność komentowania nie będzie ograniczana

   Wszystkie zasady tutaj: http://twojsacz.pl/zasady-komentowania/

   • Abracad

    Zasady?! Jakie zasady! Zasady są od tego, aby łamać je, aby łamać je na całego.

    • ryba

     znaczy jak twój kręgosłup po to jest aby ci łeb urwać i to na całego !!!