Strona główna Kultura i imprezy

Zakończył się IV Zjazd Karpacki

W niedzielę (30 września) zakończył się IV Zjazd Karpacki, zorganizowany przez Zarząd Główny Związku Podhalan, Województwo Małopolskie i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Przez trzy dni na Sądecczyźnie przebywało ok. 200 górali z Czech, Rumunii, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Polski. Ostatnie godziny upłynęły gościom w Starym Sączu w Diecezjalnym Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II.

Nim uczestnicy spotkania rozjechali się do swoich domów, wzięli udział w mszy celebrowanej przy Ołtarzu Papieskim w Starym Sączu, w oprawie regionalnej. Wokół zgromadziło się wiele pocztów sztandarowych oddziałów Związku Podhalan. Uczestnicy zjazdu modlili się w swoich językach o pomyślność dla świata, dla swoich krajów, regionów i rodzin. Podczas liturgii grał i śpiewał góralski zespół.

Nabożeństwo odprawił ks. arcybiskup Henryk Nowacki, watykański dyplomata, nuncjusz m.in. na Słowacji, w Szwecji i Islandii. Razem z nim eucharystię sprawowali:  ks. Władysław Zązel, kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan, ks. Władysław Nowobilski i ks. Mariusz Żaba, gospodarz miejsca celebry, który powitał wszystkich w mieście św. Kingi.

Pozdrawiam was serdecznie tu w Starym Sączu, od ołtarza, przy którym sprawował ofiarę święty papież Jan Paweł II 16 czerwca 1999 r. – powiedział w homilii arcybiskup Henryk Nowacki. – Byliście i wy niektórzy zapewne obecni tutaj, i wasi przedstawiciele. Dzisiaj znowu przychodzicie na to miejsce, starsi i młodsi, radością rozpierani, bo spotykacie się w 80. rocznicę Święta Gór, podczas IV Zjazdu Karpackiego. To jest wasze święto. Moi kochani górale! Jesteście ludźmi gór. Wy znacie dobrze i kochacie te góry, więcej niż inni. Wy jesteście zżyci z nimi. Znacie mowę tych gór, rozmawiacie z nimi i witacie je waszym pięknym śpiewem. Te góry was łączą, polskich górali z innymi góralami z sąsiednich krajów. A co was łączy? Łączy was piękno tych gór, niepowtarzalne i dostojne, tworzone przez Boga dla ludzi. Łączy was miłość do tych lasów, połonin, łąk i pól, które otaczają zbocza. Łączy was szacunek dla tych gór, bogata tradycja kulturowa, regionalna i chrześcijańska, której jesteście nieprzerwanie wierni i dumni z niej. Dzisiaj, moi drodzy, dziękujemy Bogu, od którego pochodzi wszelkie dobro, że nas tu przyprowadził, że nas tu zgromadził przy tym ołtarzu. Cieszę się bardzo, żeście tu przyszli, że właśnie w tym symbolicznym, historycznym miejscu modlicie się. Że znaleźliście czas, aby tu uczestniczy w mszy świętej. Tu spotykamy się z Jezusem, który jest drogą, prawdą i życiem.

V Zjazd Karpacki odbędzie się w Krakowie

Na koniec mszy odtworzone zostały słowa Jana Pawła II wygłoszone 16 czerwca 1999 r., po kanonizacji bł. Kingi, Patronki Ziemi Sądeckiej. Wzruszające było słuchanie słynnej „powtórki z geografii”, w której polski Ojciec Święty z wielką miłością i sentymentem mówił o wędrówkach przez góry i doliny Beskidu Sądeckiego oraz Pienin.

Później przyszedł czas na finałowy koncert, na który przybyła przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska. Przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Podhalan, z prezesem Andrzejem Skupniem na czele, podziękowali wszystkim, którzy wspomogli organizację IV Zjazdu Karpackiego, m.in. władzom województwa, dyrektorom: Antoniemu Malczakowi i Małgorzacie Kalarus oraz pracownikom MCK SOKÓŁ.

Z krótkimi programami na pożegnanie wystąpiło kilka zespołów. Zagrali i zaśpiewali gospodarze – Starosądeczanie. W uroczystej atmosferze Urszula Nowogórska przekazała reprezentantowi regionu Krakowiaków Markowi Harbaczewskiemu laskę pasterską. Ten gest miał wymiar symboliczny, ponieważ w 2019 roku V Zjazd Karpacki odbędzie się w Krakowie.

tekst przygotowany przez organizatorów – Zarząd Główny Związku Podhalan oraz Małopolskie Centrum Kultury Sokół. Zdjęcia Piotr Droździk
Reklama