Strona główna Wiadomości

Zaskakujące zmiany organizacji ruchu. Będą następne [AKTUALIZACJA]

Miejski Zarząd Dróg Nowy Sącz
Już nie można skręcić w lewo z Długosza w Młyńską. Fot. TK / Twój Sącz

Bez ustawienia zwyczajowych tablic o zmianie organizacji ruchu i komunikatów w mediach Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu wprowadził budzące kontrowersje zakazy skrętu w lewo z ulic Długosza oraz Śniadeckich w ulicę Młyńską.

Nowe znaki pojawiły się kilka dni temu. Policja już nakłada mandaty na jeżdżących „na pamięć” kierowców, choć MZD nie dał nawet szansy na dostrzeżenie zmian.

Obecnie jadący ulicą Długosza od strony centrum nie mogą już skręcić w lewo w ulicę Młyńską (w kierunku szpitala). Dotyka to szczególnie mieszkańców części ulicy Matejki oraz wszystkich, którzy chcieli dojechać od tej strony do szpitala i ronda krzyżującego drogi w kierunku Krakowa, Krynicy czy Gorlic (z Długosza przez Młyńską do ronda jest 400 metrów).

Kierowcy z powodu nowego zakazu mogą zatem skręcić w lewo niespełna 200 metrów dalej (między Medikorem a siostrami Felicjankami) w wąski, jednokierunkowy odcinek ul. Matejki lub jechać pół kilometra, na skrzyżowanie ul. Grodzkiej i Rejtana z fatalnie ustawionymi światłami, często praktycznie uniemożliwiającymi skręt z ul. Długosza w lewo. Potem kolejne 1,5 km i „już” są na rondzie pod szpitalem.

Jeśli ktoś chce dojechać do odcinka ulicy Matejki położonego między ul. Młyńską a Mickiewicza jadąc z Grodzkiej w Śniadeckich, to również może być zaskoczony – ustawiono zakaz skrętu z Śniadeckich w lewo w ul. Młyńską.

Miejski Zarząd Dróg za pośrednictwem Biura Prasowego Urzędu Miasta tak przedstawia powody zmian:

Znaki zakazu skrętu w lewo z ul. Długosza w ul. Młyńską oraz zakaz skrętu w lewo z ul. Śniadeckich w ul. Młyńską miały na celu wprowadzenie ograniczenia ruchu tą ulicą.

Ulica Młyńska posiada małą szerokość jezdni, a natężenie ruchu w związku z dojazdem kierowców w kierunku obiektów handlowych, zlokalizowanych po drugiej stronie rzeki Kamienicy, doprowadzało do powstawania utrudnień w ruchu drogowym oraz wzrostu natężenia ruchu pojazdów przedmiotową ulicą. W związku z dużym natężeniem ruchu na ul. Długosza powstawały zatory w ruchu wywoływane przez samochody skręcające w lewo w ul. Młyńską, a duże natężenie ruchu pieszego na przejściu Młyńska – Długosza utrudniało komunikację. W godzinach szczytu popołudniowego oraz porannego ul. Młyńska była blokowana przez samochody poruszające się pomiędzy ul. Długosza i ul. Kilińskiego, co stwarzało realne utrudnienie w ruchu związanym z transportem sanitarnym – co za tym idzie wprowadzało zagrożenie dla życia i zdrowia.

W poruszonej sprawie monitowała m.in. Dyrekcja Szpitala. Należy zauważyć, że pozostała możliwość skrętu z ul. Długosza w ul. Młyńska w prawo, a wprowadzenie takiej zmiany organizacji ruchu pozwoli udrożnić przejazd ul. Młyńską.

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu
Zakaz w skrętu w lewo z ul. Śniadeckich w Młyńską. Praktycznie nikt nie zwraca na niego uwagi. Fot. TK / Twój Sącz

Wprowadzona bez uprzedzenia reorganizacja ruchu to nie ostatnie słowo Miejskiego Zarządu Dróg. – To pierwszy etap szerszych zmian – zapowiada Renata Stawiarska z Referatu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Nowego Sącza. Nie podaje jednak czego mogłyby dotyczyć.

Z informacji przesłanych przez Urząd wynika także, że dodatkowe oznakowanie będzie ustawione …dopiero po wprowadzeniu zapowiadanych, zagadkowych „szerszych zmian”.

Dzień po opublikowaniu naszego tekstu, w sobotę po południu, drogowcy zaczęli ustawiać na ulicy Długosza nowe znaki. Kilkadziesiąt metrów przed stojącym od tygodnia zakazem skrętu w lewo w Młyńską pojawił się w końcu znak informacyjny – zmiana organizacji ruchu. Podobna tabliczka stanęła na ul. Długosza a za nią ustawiono nowy znak zakazu skrętu w lewo w ulicę Matejki (zatem nieaktualny jest już sposób na ominięcie wcześniejszego zakazu skrętu w lewo w Młyńską takim samym manewrem wjazdu w łączący ul. Długosza z Młyńską wąski odcinek Matejki).

Co więcej, z Długosza w ogóle nie można już wjechać w ten fragment Matejki, bowiem ustawiono tu znak zakazu wjazdu. Wprowadzono właśnie ruch jednokierunkowy w odwrotnym kierunku niż obowiązywał dotychczas. Teraz w ten niewielki odcinek Matejki można wjechać od ul. Młyńskiej (w stronę ul. Długosza).

Natomiast w sobotę wieczorem zauważyliśmy, że zniknął, widoczny na zdjęciu powyżej, znak zakazu skrętu w lewo z ul. Śniadeckich w Młyńską. Stał tu zaledwie kilka dni.

Urząd Miasta w niedzielę rano opublikował komunikat informujący o wprowadzanych, opisywanych powyżej zmianach w organizacji ruchu w rejonie ul. Długosza, Matejki i Młyńskiej oraz apelujący do kierowców o „ostrożną jazdę i szczególne zwrócenie uwagi na nowe oznakowanie”. Ponadto dowiadujemy się również, że zlikwidowano zatokę postojową i wprowadzono zakaz zatrzymywania się przy ul. Młyńskiej, naprzeciwko szpitala (obok KRUS). Pełny komunikat Urzędu Miasta

Miejski Zarząd Dróg
Nowe znaki ustawione na ul. Długosza 7 maja – zmiana organizacji ruchu oraz zakaz skrętu w ul. Matejki. Fot. TK / Twój Sącz
Miejski Zarząd Dróg Nowy Sącz ul. Długosza
Po zakazie skrętu w lewo w ul. Młyńską jest już zakaz skrętu w ul. Matejki – od strony ul. Długosza obowiązuje tam zakaz wjazdu. Fot. TK / Twój Sączu
Miejski Zarząd Dróg NS
Tydzień po wprowadzeniu zakazu skrętu w lewo w ul. Młyńską ostrzega się kierowców o zmianie organizacji ruchu. Fot. TK / Twój Sącz

(JO)

Reklama