Strona główna Wiadomości

Zatrzymaj się i żyj!

zatrzymaj
Strażacy w akcji podczas symulacji zderzenia auta z lokomotywą. Fot. PSP Nowy Sącz

Dziś na stacji kolejowej w Nowym Sączu zainaugurowano X. edycję kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj! Organizatorem były Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Nowym Sączu.

Na bocznym torze sądeckiej stacji zasymulowano zderzenie pociągu z samochodem na przejeździe kolejowym. Uczestniczący w pokazie nowosądeccy strażacy mieli za zadanie dotrzeć do poszkodowanych uwięzionych w samochodzie i udzielić ofiarom wypadku pomocy medycznej wraz z załogami karetek Pogotowia Ratunkowego.

Kampania społeczna Bezpieczny przejazd – Zatrzymaj się i żyj! trwa od 2009 roku. Jej głównym celem jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych.

Każdego roku na przejazdach kolejowych (których jest w Polsce prawie 14 tysięcy) dochodzi do 200 – 250 kolizji i wypadków, w których ginie kilkadziesiąt osób. 99 % wypadków powodują nieostrożni kierowcy. Natomiast w miejscach niedozwolonych rocznie przytrafia się około 300 wypadków w których śmierć ponosi ponad 200 osób.

„Bezpieczeństwo na przejazdach i w rejonie „dzikich przejść” jest wspólną sprawą wszystkich, którzy mogą mieć na nie wpływ: kolei, policji, administracji, samorządów, zarządców dróg, organizacji społecznych oraz wszystkich ludzi dobrej woli” – przekonują twórcy kampanii.

Jeden ze spotów kampanii „Zatrzymaj się i żyj!”

(z) źródło: PSP Nowy Sącz, www.bezpieczny-przejazd.pl

Reklama