Strona główna Wiadomości

Zatrzymania i areszt w sprawie o handel dopalaczami

W tym sklepie miał odbywać się handel dopalaczami. Fot. TK / Twój Sącz

Policjanci zatrzymali a sąd tymczasowo aresztował 28-letniego sprzedawcę ze sklepiku, w którym handlowano tzw. dopalaczami.

Na działalność sklepu na rogu ulic Paderewskiego i Sikorskiego, oferującego m.in. wkłady do e-papierosów i akcesoria modelarskie skarżyli się m.in. okoliczni mieszkańcy. Według nich w sklepiku sprzedawano także niebezpieczne dla zdrowia i życia substancje a w okolicy gromadzili się podejrzani osobnicy. W pobliżu często dochodziło także do aktów wandalizmu.

Policja tłumaczy, że wraz z prokuraturą od wielu miesięcy przyglądała się działalności sklepu. – Policjanci wielokrotnie przeszukiwali ten sklep i zabezpieczali sprzedawane tam substancje, które następnie przesyłali do badań. Z dotychczasowych opinii biegłych wynikało jednak, że zabezpieczone tam substancje, zagrażają życiu i zdrowiu ludzkiemu, jednak nie znajdowały się one na  liście substancji kontrolowanych, których posiadanie, produkcja, przetwarzanie, przewóz i obrót są nielegalne w Polsce bez posiadania odpowiedniego zezwolenia regulowanego ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii – mówi asp. Iwona Grzebyk-Dulak, Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Już we wrześniu zatrzymano trzy osoby, którym postawiono zarzut wprowadzania do obrotu szkodliwych substancji, natomiast prokuratura wnioskowała do sanepidu o zamknięcie placówki.

Jak podaje sądecka policja, 4 października br. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu nakazał w drodze decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności „wycofać z obrotu określone produkty, na czas niezbędny do przeprowadzenia badań mających na celu ustalenie, czy jest on środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną, nie dłuższy jednak niż 18 miesięcy od dnia ich zabezpieczenia” oraz „zaprzestania prowadzenia działalności w obiekcie, służącym do wprowadzania do obrotu produktów, co do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że są środkami zastępczymi lub nowymi substancjami psychoaktywnymi na czas niezbędny do usunięcia zagrożenia, na okres trzech miesięcy, licząc od dnia przeprowadzenia kontroli”.

Sklep nie zaprzestał działalności więc policja dokonała kolejnych przeszukań lokalu oraz mieszkania sprzedawcy. Jak informuje KMP, „policjanci zabezpieczyli przedmioty mające związek z przestępstwem, m.in. telefony i pieniądze, a przede wszystkim znaczne ilości substancji zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu”.

zatrzymany za handel dopalaczami w Nowym Sączu
Zatrzymanie 28-latka przy ul. Paderewskiego. Fot. KMP w Nowym Sączu

– W efekcie licznych działań, 17 października policjanci zatrzymali 28-letniego mężczyznę, który sprzedawał substancje zagrażające życiu i zdrowiu ludzkiemu, a następnie wnioskowali do prokuratury, a ta do sądu o zastosowanie wobec zatrzymanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. 19 października sąd przychylił się do tego wniosku i mężczyzna, w oczekiwaniu na wyrok, trafił do aresztu na trzy miesiące. Za popełnione przestępstwo grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat więzienia – dodaje rzeczniczka policji.

(edred)

Reklama