Strona główna Wiadomości

Zbierają na pomnik Piłsudskiego. Chcą go postawić w październiku

Plac przy Al. Wolności gdzie ma stanąć pomnik Marszałka. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Według informacji przekazanych za pośrednictwem Urzędu Miasta, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu zebrał do tej pory połowę z potrzebnych około 600 tysięcy złotych. Komitet organizuje kolejne kwesty, bowiem planuje odsłonięcie monumentu jeszcze w październiku br.

W niedzielę 29 kwietnia pod kościołami miasta i regionu pojawią się wolontariusze z puszkami na datki. W ratuszu pojawiła się skarbona , a w maju przeprowadzone zostaną zbiórki w nowosądeckich galeriach handlowych. Natomiast 5 maja w Miejskim Ośrodku Kultury zagra Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej – dochód z tego koncertu (bilety w cenie 100 zł) ma zasilić konto komitetu budowy pomnika.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, który zawiązał się w 2012 roku z inicjatywy m.in. Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota, planuje postawić monument 6-metrowej wysokości. Marszałek na Kasztance został zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza. Ma stanąć na przekazanej przez miasto działce przy Al. Wolności, gdzie wcześniej stał, usunięty w 2015 roku, pomnik „wdzięczności” Armii Czerwonej. Aktualnie pomnik Piłsudskiego jest w fazie odlewania.

Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu
Tak ma wyglądać nowosądecki pomnik Marszałka. Fot. materiały Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu

– Jako sądeczanie czujemy się kontynuatorami dzieła Marszałka i chcemy w stulecie odzyskania niepodległości oddać hołd Józefowi Piłsudskiemu, który jest tej niepodległości ojcem-założycielem. Pomnik ma uczcić nie tylko samego Marszałka, ale i Legiony i wszystkich tych, którzy przyczynili się do niepodległości naszej ojczyzny – mówi radny Patryk Wicher, członek Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu.

Jak przypomina Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, Nowy Sącz jako pierwsze miasto na ziemiach polskich nadało w dniu 22 marca 1916 r. Józefowi Piłsudskiemu tytuł Honorowego Obywatela, uprzedzając tym podobną decyzję Krakowa i Wilna. Po śmierci Marszałka w 1935 roku w mieście powstał komitet, który miał uczcić jego pamięć budową pomnika, ale wstrzymano realizację pomysłu. Inicjatywa budowy pomnika odżyła w kręgach Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota w 2010 roku (w 75. rocznicę śmierci Piłsudskiego).

W miejscu, gdzie planowane jest uczczenie pamięci Marszałka, od 1945 roku stał pomnik „wdzięczności” Armii Czerwonej, zbudowany pod przymusem i na polecenie wojskowych władz radzieckich. Po przełomie w 1989 roku środowiska niepodległościowe i patriotyczne systematycznie domagały się likwidacji pomnika. Dopiero w 2013 roku podjęto decyzję o przeniesieniu prochów żołnierzy Armii Czerwonej spod pomnika przy al. Wolności na cmentarz komunalny i pochowaniu w kwaterze żołnierzy radzieckich. Ostatecznie, po kolejnych demonstracjach środowisk niepodległościowych i patriotycznych, w lipcu 2015 roku ekshumowano szczątki sześciu żołnierzy Armii Czerwonej pochowanych pod pomnikiem (w sierpniu pochowano ich w kwaterze żołnierzy radzieckich na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana). Dzień po ekshumacji rozpoczęto wyburzanie pomnika, który ostatecznie zniknął z krajobrazu Nowego Sącza 11 lipca 2015 roku.

Miejsce po pomniku „wdzięczności” Armii Czerwonej przy al. Wolności. Stan z 2016 roku. Fot. TK / Twój Sącz

W kwietniu br. z działki, na której ma stanąć pomnik Marszałka, wycięto kilkanaście drzew (żywotników zachodnich), które przez lata otaczały pomnik czerwonoarmistów. Komitet budowy zaplanował posadzenie wokół monumentu Piłsudskiego innych rodzajów drzew i krzewów.

(JO)