Strona główna Twoje miasto

Zbigniew Konieczek odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza

Reklama

prezes Newagu Zbigniew Konieczek

Prezes Zarządu firmy Newag SA Zbigniew Konieczek odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza, przyznany mu przez radnych miejskich, na wniosek prezydenta miasta Ryszarda Nowaka. Odbierając ten zaszczytny tytuł, prezes Konieczek podkreślił, że jest to wyróżnienie przede wszystkim dla firmy Newag i ludzi, którzy z zaangażowaniem w niej pracują.

Ten tytuł jest dla pana – mówił podczas uroczystości prezydent Ryszard Nowak. – Firma, którą pan kieruje wpisuje się w historię Nowego Sącza od przeszło stu czterdziestu lat. Ona dawała pracę i życie mieszkańcom Sądecczyzny. Cieszę się, że kontynuatorem tej historii jest Zbigniew Konieczek, choć przecież niewiele brakowało, a firma przestałaby istnieć. Jest pan przykładem odwagi czasów współczesnych, bo to pan podjął się zarządzania firmą, która była w najtrudniejszym punkcie swojej historii.

Prezydent Nowak podkreślał także działalność dobroczynną prezesa Newagu: – Jestem pełen podziwu i wdzięczności za zaangażowanie w codzienne życie miasta, wsparcie sądeckiego sportu i kultury, działalność sponsoringową i charytatywną. Jest pan człowiekiem, któremu przyszłość Nowego Sącza leży na sercu i na którego zawsze można liczyć.

W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości dołącza pan do grona najwybitniejszych Polaków – dodał prezydent Nowak. – Będzie pan wzorem dla sądeczan i tych pokoleń, które po nas przyjdą.  Przyjmując tytuł Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza jest pan ambasadorem tych, którzy dzisiaj tworzą bogactwo Nowego Sącza, ale też staje się pan człowiekiem odpowiedzialnym za miasto.

Pamiątkowy dyplom i statuetkę Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza, wręczyli Zbigniewowi Konieczkowi: Przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Janusz Kwiatkowski oraz jego zastępcy Tomasz Cisoń i Piotr Lachowicz. Od prezydenta Ryszarda Nowaka prezes otrzymał kopię aktu lokacyjnego miasta.

Kiedy zadzwonił do mnie prezydent miasta i poinformował mnie, że zgłosił mnie do tak zaszczytnego tytułu to pomyślałem przede wszystkim o firmie i pracownikach, którymi mam przyjemność kierować – mówił prezes Konieczek. – Gdy dwadzieścia lat temu przychodziłem do tej firmy nie mieliśmy 20. złotych, aby wykupić pocztę. Później postawiliśmy na młodych, zaangażowanych ludzi. Dzisiaj w firmie pracuje prawie dwa tysiące osób, w tym około trzystu inżynierów. To olbrzymi kapitał. Ci ludzie z pasją zaufali nam, że możemy coś zrobić razem. Dawano nam pięć procent, że przetrwamy, a dzisiaj z Nowego Sącza wyjeżdżają pociągi metra do Sofii, na Sycylii jeżdżą również nasze pociągi.  Dzięki pasji młodych ludzi, którzy pracują w firmie doszliśmy do tego miejsca, gdzie jesteśmy teraz. Jeszcze raz dziękuję za tak zaszczytny tytuł.

Gratulacje Honorowemu Obywatelowi Miasta Nowego Sącza złożył inny Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza Krzysztof Pawłowski oraz między innymi obecni i emerytowani pracownicy firmy Newag (wcześniej ZNTK) oraz w imieniu całej rodziny córka prezesa Paulina.

Sądeczanie znają sukcesy i osiągnięcia firmy, którą mój ojciec kieruje – mówiła Paulina Konieczek. – My bliscy wiemy ile te sukcesy kosztują czasu i pracy. Wiemy o trosce, zmartwieniach, nieprzespanych nocach, ciężkich dniach i kolejnych, kolejnych. Gratulujemy tato z całego serca tego zaszczytnego tytułu.

Zbigniew Konieczek wręczył każdemu uczestnikowi uroczystości pamiątkowy srebrny numizmat, wybity w Mennicy Polskiej w ilości 130 sztuk.

tekst i zdjęcia: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl
Reklama