Strona główna Twoje miasto

Zbigniew Konieczek podarował miastu na 726. urodziny album „La Capella Sistina”

W Sali Reprezentacyjnej sądeckiego ratusza odbyła się uroczystość przekazania albumu „La Capella Sistina”, która była głównym punktem obchodów 726. rocznicy lokacji Miasta Nowego Sącza. Imponujący album, prezentujący dzieła Kaplicy Sykstyńskiej, zakupił prezes Zarządu firmy Newag S.A. Zbigniew Konieczek, Honorowy Obywatel Miasta  Nowego Sącza. Dziś przekazał album miastu, by już w niedalekiej przyszłości mogli go podziwiać mieszkańcy.

Oficjalnego podpisania umowy darowizny, opiewającej na kwotę 50 tys. zł. (koszt albumu) dokonał prezydent miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak oraz donator albumu – prezes Zarządu firmy Newag S.A. Zbigniew Konieczek.

Uroczystość w sali ratuszowej, która zgromadziła wielu gości, prowadzona przez kierownik Kancelarii Małgorzatę Grybel, rozpoczął koncert „Mojemu Miastu na urodziny”, w wykonaniu Barbary i Aleksandra Porzucków oraz ich wychowanków: Danuty Głąb, Anny Kożuch, Weroniki Poręby, Grzegorza Żyłki i Karola Madziara. Wykonali piosenki Aleksandra Porzucka do słów Jerzego Masiora, Wojciecha Kudyby i Przemysława Dakowicza.

726. rocznica lokacji miasta Nowego Sącz jest szczególna dlatego, że w tym roku obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – przypomniała Małgorzata Grybel.

Następnie dokonano krótkiej prezentacji albumu. Głos zabrał również dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu Robert Ślusarek, który podkreślił zarówno wartość dzieł w Kaplicy Sykstyńskiej, jak i wartość samego albumu, po czym odbyło się przekazanie księgi miastu. Album „La Capella Sistina” będzie można oglądać najprawdopodobniej w sądeckim ratuszu.

Szanowni Państwo, kilka tygodni temu pan prezydent zaprosił mnie na prezentację tego albumu i wtedy, słuchając tej prezentacji, myślałem, czy to prawda, że rzeczywiście egzemplarzy w Polsce będzie tylko 50. Pomyślałem, że dobrze by było, aby taki jeden album znalazł się w Nowym Sączu. Była ku temu okazja, mianowicie pan prezydent zaprosił mnie na urodziny miasta, zatem nie mogłem przyjść bez prezentu i stąd ten album – powiedział Zbigniew Konieczek.

Przedstawienie Kaplicy Sykstyńskiej w takiej formie zrobiło na nas wielkie wrażenie. Tak się złożyło, że pan prezes Konieczek, Honorowy Obywatel Miasta Nowego Sącza, zastanawiał się, czy tu, czy gdzie indziej przekazać ten album. Stwierdził, że jest to swoistego rodzaju podziękowanie, za to że został uhonorowany przed, a nie po zakupie. To jest ważne – podkreślił prezydent Ryszard Nowak.

Konieczek podarował miastu cenny album

Gdzie dokładnie znajdzie się album? W tym względzie decyzję podejmie nowy prezydent miasta, Ludomir Handzel.

Jestem wzruszony, to dzieło będzie dostępne dla wszystkich sądeczan, dla wszystkich Polaków, dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda Kaplica Sykstyńska chociaż na papierze. Ja miałem okazję zobaczyć ją na żywo (…). Wszyscy znamy pana Konieczka jako prezesa Newagu, wybitnego menedżera, ale ja Zbigniewa Konieczka znam bardzo dobrze, ponad 20 lat. Chciałem powiedzieć, że jest to bardzo dobry człowiek – podkreślił prezydent elekt.

Na zakończenie wszyscy chętni mogli z bliska przyjrzeć się kartom tego unikatowego albumu.

Dodajmy, że Nowy Sącz jest od dziś jedynym miastem w Polsce, w którym prywatna osoba zgodziła się zakupić album i przekazać go na cele społeczne.

Album „La Capella Sistina” powstał w wyniku trwającej 65 nocy kampanii fotograficznej, przeprowadzonej przez dwóch fotografów – Carlo Vannini i Ghigo Roli. Na ponad 11- metrowych rusztowaniach i z 7-metrowymi statywami dokumentowali każdy najmniejszy szczegół wspaniałych dzieł sztuki. Zrobili w sumie ponad 270 tys. zdjęć w najwyższej rozdzielczości. Całość przedsięwzięcia była możliwa dzięki użyciu specjalnych technik laserowych i zaawansowanego technologicznie sprzętu.

Album został wydany w 3 tomach, w gigantycznym formacie (43,5 x 61 cm) na ekskluzywnym papierze (wyprodukowanym w najstarszej w Europie papierni Fedrigoni), który oddaje autentyczność kolorów fresków w 99,9%. Narratorem albumu i kuratorem przedsięwzięcia jest historyk sztuki Antonio Paolucci, były dyrektor Muzeów Watykańskich.

tekst i zdjęcia Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl
Reklama