Strona główna Twoje miasto

Zbiórka dla Paulinki i Kryspina

20150605_dziecko_3
Paulinka Szkaradek. Fot. Archiwum

Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Środowisk Akademickich „ORION” będzie przeprowadzało w dniu 7 czerwca 2015 roku zbiórkę na placach kościelnych w Nowym Sączu, Mieście i Gminie Stary Sącz, Gminie Rytro oraz Mieście i Gminie Piwniczna-Zdrój.

Celem zbiórki będzie uzyskanie środków finansowych na dofinansowanie zakupu aparatu do nauki chodzenia dla Paulinki Szkaradek, sfinansowanie kosztów leczenia, rehabilitacji i zakupu sprzętu medycznego dla Kryspinka Zelka oraz sfinansowanie zakupu sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego celem jego nieodpłatnego udostępniania osobom niepełnoprawnym.

Paulinka ma prawie pięć lat. Urodziła się z przepukliną oponowo-rdzeniową (rozszczep kręgosłupa w odcinku L5-S3), wodogłowiem, niedowładem kończyn dolnych, dysplazją (zwichnięciem) obu stawów biodrowych, pęcherzem neurogennym (nie trzyma kału ani moczu, musi być cewnikowana co 3 godziny) oraz stopami końsko-szpotawymi. Paulinka jest cały czas pod kontrolą specjalistów: neurochirurga, neurologa ,ortopedy, nefrologa i urologa. Gdy wyszła pierwszy raz ze szpitala to do dnia dzisiejszego jest rehabilitowana, aby w miarę możliwości przywrócić jej sprawność ruchową.

W chwili obecnej najpilniejszą potrzebą oprócz przeprowadzenia operacji bioder jest zakup aparatu do nauki chodzenia, którego cena wynosi ponad 33 tysiące złotych.

20150605_dziecko_1
Kryspin Zelek. Fot. Archiwum

Kryspin ma pięć lat. Urodził się z ciężką i złożoną wadą serca (wspólnym pniem tętniczym i przerwanym łukiem aorty). W swoim życiu przeszedł kilkadziesiąt zabiegów i operacji, które nierzadko ratowały jego życie. Kryspin jest pod stałą opieką lekarzy- specjalistów, którzy nieustannie diagnozują nowe schorzenia. W ostatnim czasie ujawniły się poważne wady słuchu i wzroku, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Kryspin wymaga kosztownego, specjalistycznego leczenia i rehabilitacji.

tekst przygotowany przez Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza