Strona główna Wiadomości

Zegar zmienia kolory. Na Światowe Dni Młodzieży

zegar kwiatowy z symboliką ŚDM
Nowy wygląd zegara ma być wkrótce widoczny w pełnej krasie. Fot. TK / Twój Sącz

Zegar kwiatowy pod Basztą Kowalską ma nowy wygląd. Właśnie nasadzono kwiaty, których kolorystyka ma nawiązywać do mających się odbyć w lipcu w Krakowie Światowych Dni Młodzieży.

Jak poinformowało Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza za pomysłem stoi Dorota Goławska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. Oprócz kolorystyki Światowych Dni Młodzieży na zegarze, po zakwitnięciu wszystkich roślin, mają być też widoczne symbole ŚDM.

„Do przygotowania kompozycji kwiatowej wykorzystano begonię stale kwitnącą (Begonia semperflorens). Jest to popularna, jednoroczna roślina rabatowa, pochodząca z Brazylii. Ozdobą tego gatunku begonii są zarówno liczne, drobne kwiaty, jak i błyszczące liście: zielone, brązowe, a nawet czerwone. Do wykonania kompozycji użyto też kory w różnych kolorach.” – czytamy w komunikacie urzędu.

Według zapowiedzi, nowa kompozycja ma zostać zachowana do końca sezonu kwiatowego.

Jak czytamy na oficjalnej stronie ŚM Kraków 2016, kolorystyka logo imprezy (czerwony, niebieski, żółty) nawiązuje do oficjalnych barw miasta Krakowa i jego herbu. Natomiast symbolami są żółty krzyż, uosabiający Jezusa, czerwony kontur granic Polski oraz żółto-niebieski płomień nawiązujący do obrazu Jezusa Miłosiernego (więcej o symbolice logo ŚDM na stronie internetowej tego wydarzenia).

Znak graficzny oraz całość identyfikacji wizualnej Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 podlega ochronie prawnej i wykorzystanie ich wymaga odrębnej zgody bądź licencji na korzystanie choć nie ma pewności, czy wymóg ten dotyczy także kompozycji z kwiatów. Miasto nie informuje, czy poprosiło o udzielenie licencji.

(JO)

zegar kwiatowy Nowy Sącz 2014
Tak wyglądał zegar kwiatowy dwa lata temu. Fot. archiwum / Twój Sącz
zegar kwiatowy w kompozycji sprzed kilku lat
Jedna z wcześniejszych wersji wyglądu nowosądeckiego zegara kwiatowego. Fot. Urząd Miasta Nowego Sącza
Reklama