Strona główna Wiadomości

Zespół Szkół Akademickich bez WSB-NLU. Prowadzi go już Fundacja Chrobrego

Reklama
Zespół Szkół Akademickich w Nowym Sączu
Fot. TK / Twój Sącz

Zespół Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu pożegnał się z prowadzącą go przez 14 lat Wyższą Szkołą Biznesu – NLU i został przejęty przez niedawno założoną Fundację Chrobrego – podało Radio Kraków.

Szkoła to jedna z najbardziej rozpoznawalnych placówek oświatowych w mieście, kierowana od założenia w 1991 roku (jako IV Liceum Ogólnokształcące) przez charyzmatycznego dyrektora Bogusława Kołcza.

W 2001 roku szkoła przekształciła się w Akademickie Liceum i Gimnazjum im. Króla Bolesława Chrobrego – szkołę niepubliczną, prowadzoną przez Wyższą Szkołę Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu. Od października 2011 roku jest to Zespołu Szkół Akademickich, w którego skład wchodzą Gimnazjum, Liceum oraz Akademicka Szkoła Podstawowa.

Jak dowiedziało się Radio Kraków, od 8 października br. organem założycielskim dla szkoły została założona w lutym br. Fundacja Chrobrego. Jej prezesem jest zatrudniony w Urzędzie Miasta (w „Roczniku Sądeckim”) Jerzy Leśniak. W skład Rady Fundacji wchodzą znane w mieście osoby, m.in. Maciej Kurp, prezes miejskiej spółki STBS a w przeszłości radny i przewodniczący Rady Miasta; Krzysztof Głuc, wiceprezes w miejskich Sądeckich Wodociągach, przez lata związany z WSB-NLU; Marek Wójcik, przez kilka miesięcy podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, kiedyś m.in. członek zarządu powiatu nowosądeckiego oraz Patryk Wicher, związany z WSB-NLU radny miejski.

W Radzie Fundacji Chrobrego znaleźli się także dyrektor Bogusław Kołcz i wicedyrektor Zespołu Szkół Akademickich Elżbieta Szudek.

Zespół Szkół Akademickich Nowy Sącz
Zespół Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu. Fot. TK / Twój Sącz

Jak powiedział w rozmowie z Radiem Kraków Bogusław Kołcz, WSB-NLU przekazała szkołę nowemu organowi prowadzącemu – Fundacji Chrobrego – aktem notarialnym, po „długich negocjacjach” za kwotę, „na którą Fundację było stać”. Dyrektor nie ujawnił za ile przejęto majątek i samą markę szkoły ani nie zdradził, kto wsparł finansowo Fundację w zakupie szkoły od WSB.

Kołcz przyznał w wypowiedzi dla rozgłośni, że przejęcie szkoły przez Fundację ma także związek z wieloletnimi kłopotami finansowymi WSB-NLU oraz MMC Brainville (Miasteczka Multimedialnego) w którym uczelnia ma udziały. Według Kołcza transakcja pomogła uniezależnić się szkole od funduszy WSB.

– Przedstawiciele Fundacji zapewniają, że naszym celem jest poprowadzenie szkoły ku rzeczywiście, górnolotnie mówiąc, świetlanej przyszłości i ja w to wierzę – powiedział na antenie Radia Kraków Bogusław Kołcz.

(JO)

Reklama