Strona główna Wiadomości

Zmarł były premier, sądeczanin Józef Oleksy

oleksy
Fot. Sejm RP / Krzysztof Białoskórski

Dziś rano w wieku 68 lat, po długiej chorobie, zmarł Józef Oleksy – marszałek Sejmu w latach 1993–1995 i 2004–2005, były premier, wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Leszka Millera, poseł na Sejm X, I, II, III i IV kadencji.

Józef Oleksy urodził się w 1946 roku w Nowym Sączu. Skończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Był doktorem nauk ekonomicznych. Zajmował najwyższe stanowiska państwowe, był m.in. marszałkiem Sejmu, premierem oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

Oleksy był wieloletnim przewodniczącym Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej. Od 9 lat walczył z chorobą nowotoworową. Pozostawił żonę Marię oraz dwójkę dorosłych dzieci – córkę Julię i syna Michała.

W ostatnich tygodniach Oleksy udzielał wywiadów, w których zapowiadał swoje odejście. Żyłem porządnie, starałem się nie wyrządzać ludziom zła, nie krzywdzić ich. Nawet jak byłem w reżimie komuny, unikałem sytuacji, w których bym czegokolwiek nadużył, kogoś sponiewierał – mówił Rzeczpospolitej.

W jednym z ostatnich wywiadów zdradził, że nagrał własną mowę pogrzebową, by nikt nie „pieprzył” na pogrzebie.

(iw), Sejm RP

Reklama