Strona główna Wiadomości

Zmarł Jerzy Leśniak, autor „Encyklopedii Sądeckiej”

W nocy z niedzieli na poniedziałek zmarł nagle w swoim mieszkaniu Jerzy Leśniak – dziennikarz, autor wielu publikacji książkowych w tym „Encyklopedii Sądeckiej”, pracownik Urzędu Miasta Nowego Sącza. Przeżył 60 lat.

Leśniak właśnie ukończył pracę nad drugim, rozszerzonym wydaniem „Encyklopedii Sądeckiej” (współautorem był zmarły w tym roku jego ojciec, Augustyn Leśniak) – praca ma ukazać się w listopadzie, w związku z obchodami 725. rocznicy lokacji Nowego Sącza.

Urodził się w Nowym Sączu 14 sierpnia 1957 roku. Tu ukończył I LO. Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował nauki polityczne i dziennikarstwo.

Od 1980 roku pracował (także w stanie wojennym) jako dziennikarz lokalnego tygodnika „Dunajec”, potem kierował sądecką „Gazetą Krakowską” (1989-1995) skąd przeszedł do „Dziennika Polskiego” (do 2003). Współpracował potem z różnymi lokalnymi redakcjami, znajdując jednocześnie zatrudnienie w Urzędzie Miasta (był m.in. rzecznikiem prasowym urzędu).

Był sekretarzem Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej i członkiem komitetu redakcyjnego Rocznika Sądeckiego.

Znaczna część spośród kilkudziesięciu publikacji książkowych autorstwa bądź współautorstwa Jerzego Leśniaka była poświęcona naszemu miastu. Wśród nich są m.in. „Panorama sportu sądeckiego” (2016), „101 sądeczan” (2012), „Szkoła Chrobrego 1908-2008” (2008).

Pogrzeb Jerzego Leśniaka odbędzie się w czwartek, 24 sierpnia, o godz. 13:00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana. Msza św. o godz. 9:30 w kościele św. Kazimierza.

Jerzy Leśniak
2016. Jerzy Leśniak podczas gali Konkursu o Nagrodę ks. Bolesława Kumora z nagrodą w kategorii „Sądecki Autor 2016” . Fot. Urząd Miasta Nowego Sącza

(iw)

Reklama