Strona główna Wiadomości

Zmarł Kazimierz Pazgan, honorowy obywatel naszego miasta

Reklama
Kazimierz Pazgan
Fot. Konspol

– Z głębokim smutkiem informujemy iż w skutek wieloletniej choroby serca, dziś w nocy w klinice kardiochirurgii w Zabrzu zmarł Kazimierz Pazgan – poinformowała w sobotę rano firma Konspol, której Pazgan był założycielem i wieloletnim prezesem.

Kazimierz Pazgan (ur.1948 r.) w 1982 roku założył firmę Konspol, którą przekształcił z czasem w holding zajmujący się głównie produkcją i przetwórstwem kurczaków. Piastował wiele funkcji w samorządzie gospodarczym (m.in. prezesował Krajowej Izbie Gospodarczej). Za swoją aktywność społeczną i gospodarczą był wielokrotnie nagradzany. Należał do założycieli Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Za swoje osiągnięcia w 1998 r., został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 2003 r., nadano mu odznakę honorową „Zasłużony dla Ziemi Sądeckiej”, zaś w 2004 r., wyróżniony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kazimierz Pazgan nieprzerwanie od 1990 do 2017 roku był umieszczany na liście 100 Najbogatszych Polaków tygodnika Wprost. W latach 90. trzykrotnie znalazł się w pierwszej dwudziestce tego zestawienia (najwyżej, na 15. pozycji w 1990 r.).

W kwietniu 2014 roku Rada Miasta Nowego Sącza nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Nowego Sącza. Lokalni działacze „Solidarności” protestowali przeciw tej decyzji, zarzucając Pazganowi współpracę w latach 80. ze Służbą Bezpieczeństwa. Pazgan zaprzeczał i zapowiadał pozew o 15 milionów zł odszkodowania, ale ostatecznie nie skierował sprawy do sądu.

W grudniu 2018 roku amerykański koncern Cargill nabył 100% udziałów w spółce Konspol Holding Sp. z o.o. z siedzibą w Nowym Sączu. – Jestem przekonany, że to najlepsza gwarancja przyszłości Konspolu, który, wraz z rodziną, rozwijam od niemal 40 lat – komentował wówczas Kazimierz Pazgan.

(edred)