Strona główna Wiadomości

Zmiana koncepcji: szynobus będzie woził z Heleny do centrum za darmo

Reklama
szynobus za darmo Nowy Sącz
Przystanek przy ul. Krakowskiej „Nowy Sącz Chełmiec”. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Szynobus, który ma zostać uruchomiony po rozpoczęciu wyburzania mostu heleńskiego, będzie woził pasażerów za darmo – zadeklarowały władze Nowego Sącza. Sam most ma być zamknięty dla ruchu „najprawdopodobniej po długim weekendzie majowym”.

Zapowiadane od wielu miesięcy prace związane z przebudową układu komunikacyjnego w rejonie obecnej przeprawy przez Dunajec i budowa nowego mostu znacząco utrudnią komunikację między osiedlem Helena a resztą miasta. Kłopoty z dojazdem do Nowego Sącza mogą także dotknąć mieszkańców sąsiednich gmin. Dlatego władze Nowego Sącza jeszcze w ubiegłym roku zadeklarowały uruchomienie szynobusu, który ma ułatwić komunikację w tym rejonie i złagodzić skutki wielomiesięcznego zamknięcia przeprawy.

Już kilka miesięcy temu zapowiedziano uruchomienie szynobusu (wstępnie od 2 stycznia br.) między przystankami Nowy Sącz Chełmiec i Nowy Sącz Miasto. MPK, które odpowiada za organizację połączenia przygotowało rozkład jazdy i wybrało Przewozy Regionalne do realizacji zadania. Rada Miasta Nowego Sącza uchwaliła także specjalne, zniżkowe taryfy i bilety „przesiadkowe” dla korzystających jednocześnie z komunikacji autobusowej i szynobusu.

W środę ogłoszono, że 30 kursów dziennie (15 w jednym kierunku) będzie dostępne dla pasażerów za darmo. – To połączenie będzie bezpłatne nie tylko dla mieszkańców miasta, ale dla wszystkich: mieszkańców gminy Chełmiec, Podegrodzia czy osób dojeżdżających z kierunku Limanowej. Będzie to atrakcyjna alternatywa, bezpiecznego, szybkiego przejazdu. Dlatego zachęcam zainteresowanych, by chcieli korzystać z tej formy przeprawiania się przez rzekę Dunajec – mówił na konferencji prasowej Wojciech Piech, zastępca prezydenta Nowego Sącza.

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, szynobus ma kursować wyłącznie między dwoma przystankami – Nowy Sącz Chełmiec przy ul. Krakowskiej i Nowy Sącz Miasto (ul. Kościuszki) w godzinach 6:00 – 18:00 (pierwszy kurs z Dworca Głównego PKP i tam powrót ostatniego pociągu).  Według zapowiedzi wiceprezydenta miasta, szynobus jednorazowo będzie mógł zabrać 200 pasażerów. Czas przejazdu między przystankami wyniesie 5-7 minut.

Koszt uruchomienia szynobusu to około 450 tysięcy złotych, a za jego realizację odpowiadają trzy jednostki samorządu terytorialnego: Urząd Miasta Nowego Sącza, Starostwo Powiatu Nowosądeckiego oraz Małopolski Urząd Marszałkowski.

Natomiast wciąż dokładnie nie jest znany termin zamknięcia mostu heleńskiego dla ruchu. W najnowszym komunikacie Urzędu Miasta napisano, że „najprawdopodobniej most zostanie zamknięty po długim weekendzie majowym”. – Rozpoczęcie budowy nowego mostu heleńskiego opóźnia się ze względu na prace zakładu gazowniczego, polegające na przełożeniu sieci gazowej, która jest podwieszona pod starym mostem. W związku z tym wykonawca nie może na razie przystąpić do rozbiórki mostu – informuje Biuro Prasowe UM.

Przypomnijmy, że według podtrzymywanych deklaracji władz miasta, nowa przeprawa, która ma zastąpić Most im. J. Piłsudskiego na Dunajcu (powszechnie nazywany heleńskim), powstanie do końca 2018 roku. Do tego czasu konieczne jest zorganizowanie m.in. zastępczej komunikacji między lewobrzeżnym osiedlem Helena (ale i sąsiednimi gminami) a resztą miasta. Objazdy samochodem będą możliwe przez Obwodnicę Północną albo Stary Sącz ale przewiduje się, że kierowcy stać będą w olbrzymich korkach.

(JO)

Reklama