Strona główna Wiadomości

Znamy gwiazdy tegorocznych Imienin Miasta

wkrótce Imieniny Nowego Sącza 2018
Zespół Violka podczas ubiegłorocznych Imienin Miasta. Fot. Adrian Maraś / Twój Sącz

Populara impreza plenerowa – Imieniny Nowego Sącza 2018 – odbędzie się 6, 7 i 8 lipca (piątek – niedziela). W trzy kolejne wieczory na nowosądeckim rynku zobaczymy i usłyszymy uczestników festiwalu piosenki dziecięcej, gwiazdę pop-rocka oraz widowisko plenerowe poświęcone 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Organizowane co roku w lipcu – miesiącu imienin patronki Nowego Sącza św. Małgorzaty – Imieniny Miasta przyciągają co roku rzesze mieszkańców. Nie inaczej powinno być w tym roku, choć impreza będzie nieco skromniejsza niż ubiegłoroczna, organizowana z okazji 725. rocznicy lokacji miasta.

6 lipca na scenie pod ratuszem odbędzie się koncert finałowy XV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek” 2018 w wykonaniu zespołu „Promyczki Dobra” i uczestników festiwalu.

W sobotę 7 lipca na scenie w rynku zobaczymy koncert „Cztery kolory bluesa”. Wystąpi 30-osobowy skład muzyków złożony m.in. z orkiestry Mieczysława Smydy, zespołu No Brothers z gitarzystą Arturem Kmiecikiem i czterema wokalistkami: Bożeną Górecką-Tokarczyk, Violką Marcinkiewicz, Ewą Novell oraz Sylą Wąsik.

Gwiazdą sobotniego wieczoru ma być Lemon –  polsko-łemkowsko-ukraiński zespół muzyczny, założony w 2011 roku z inicjatywy wokalisty Igora Herbuta. Grupa do tej pory wydała cztery płyty, z których dwie – „LemON” i „Scarlett” zyskały tytuł platynowych, a kolejna, „Etiuda” – złotej płyty.

W niedzielę 8 lipca koncert „W bieli i czerwieni z muzyką wyzwoleni” – widowisko poświęcone 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

To jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego 2018, który mieszkańcy wybrali do realizacji w głosowaniu w ubiegłym roku. Pomysłodawcy projektu tak go charakteryzowali:

Głównym tematem koncertu (widowiska) powinna być wolność ujęta w różnych kontekstach historycznych, a bohaterami widowiska wielcy Polacy opisani w chwilach największego triumfu, najdostojniejszej chwały, najwspanialszych osiągnięć. Muzyka – łącząca elementy klasyczne i współczesne powinna być skomponowana w dynamicznym, nawet radosnym nastroju. Założeniem nadrzędnym powinno być rozbudzenie dumy Nowosądeczan i gości z polskiej drogi do wolności i przypomnienie polskich zwycięstw, by nie tylko martyrologia kojarzyła się – zwłaszcza młodemu pokoleniu – z dziejami naszego narodu. W widowisku napisanym specjalnie z tej okazji powinny znaleźć się także Sądeckie akcenty dochodzenia do wolności. Oryginalny scenariusz, muzykę widowiska oraz wykonawcami powinny być osoby znane i sprawdzone na Polskiej scenie muzycznej.

(JO)

Reklama