Strona główna Wiadomości

Znowu kłopot z rozpoczęciem remontu estakady ul. Tarnowskiej – wykonawcy chcą wielokrotnie więcej niż MZD zamierza wydać na ten cel

droższe przetargi w Nowym Sączu
Fragment estakady ulicy Tarnowskiej. Jej remont nakazuje Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Fot. Janusz Miczek / Twój Sącz

Zapowiadany od zeszłego roku remont 100-metrowego odcinka części estakady ulicy Tarnowskiej znowu będzie odłożony o co najmniej kilka miesięcy. W pierwszym przetargu, jesienią ubiegłego roku, nie było chętnych do wykonania robót. Teraz, w drugim postępowaniu wpłynęły dwie oferty, które wielokrotnie przekraczają środki przeznaczone na sfinansowanie zamówienia.

W piątek otworzono oferty w przetargu „Odbudowa części estakady DK75 ul.Tarnowskiej-Góra Zabełecka dł.105 mb w Nowym Sączu”. Złożyły je dwie firmy. Tańsza oferta opiewa na kwotę niemal 3,5 mln zł brutto, droższa – prawie 5 mln zł.

Miejski Zarząd Dróg w Nowym Sączu w trakcie otwierania ofert poinformował, że kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia wynosi „tylko” 800 tysięcy złotych brutto. To i tak drugie tyle, niż Miasto chciało przeznaczyć na te prace jeszcze pół roku temu.

Choć przetarg nie został formalnie rozstrzygnięty to trudno sobie wyobrazić, że na realizację inwestycji zostanie przeznaczone 4 – 5 krotnie więcej, niż planowano. Co zatem dalej? – Prawdopodobnie ogłosimy następny przetarg – powiedział nam Grzegorz Mirek, dyrektor MZD.

Kolejne postępowanie znowu opóźni zapowiadaną od zeszłego roku inwestycję. Wówczas zakładano, że remont estakady zakończy się w połowie grudnia. W obecnym postępowaniu termin zakończenia inwestycji planowano z końcem października 2018.

Według niedawnej depeszy Polskiej Agencji Prasowej, problemy ze znalezieniem wykonawców inwestycji mają praktycznie wszystkie samorządy w Polsce. Oferty wykonawców bardzo często przekraczają kosztorysy inwestorskie i przetargi trzeba powtarzać lub zwiększać ich budżety. Według analizy PAP z jednej strony wynika to z rosnącej liczby inwestycji publicznych w Polsce. „Z drugiej strony firmy budowlane – po trudnych doświadczeniach sprzed kilku lat – dużo ostrożniej biorą kolejne kontrakty i już nie obniżają w takim stopniu ich cen. Do tego dochodzą zwiększone koszty robocizny (m.in. w wyniku deficytu pracowników, ozusowania umów śmieciowych i podniesienia minimalnej pensji) oraz rosnące ceny materiałów budowlanych” – wyjaśniają autorzy tekstu „Droższe przetargi. Rynek zamawiającego zmienił się w rynek wykonawcy”.

Estakada na drodze krajowej nr 75 ma być przebudowana na stumetrowym odcinku, wraz z odbudową nawierzchni oraz chodnika na pasie ruchu w kierunku Nowego Sącza i ułożeniem nowych sieci: wodociągowej i elektroenergetycznej. Miejscowi kierowcy obawiają się, że remont mógłby pogłębić utrudnienia w ruchu związane z mającym nastąpić wkrótce zamknięciem mostu na Dunajcu. Główny objazd będzie wiódł obwodnicą północną, do której dojazd od strony Krakowa stanowi estakada na Górze Zabełeckiej.

(JO)

Reklama