Strona główna Twoje miasto

ZUS: W Nowym Sączu i okolicach co drugie zwolnienie wystawiane jest w formie elektronicznej

e-ZLA

Za kilka dni pacjenci będą mieli wystawiane wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie. W Nowym Sączu i okolicach co drugie zwolnienie wystawiane jest w formie elektronicznej. Zakład przypomina o możliwości skorzystania ze szkoleń dla lekarzy i asystentów medycznych.

Od 1 grudnia br. zwolnienia lekarskie będą wystawiane wyłącznie elektronicznie. Pacjent wychodząc od lekarza już nie dostanie charakterystycznego, zielonego druku. Elektroniczne zwolnienie od razu po wystawieniu przez lekarza w systemie, zostanie przekazane do pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pacjent nie będzie musiał fatygować się do pracodawcy, aby w terminie 7 dni dostarczyć druk zwolnienia.

Ilość e-ZLA w regionie

Z tygodnia na tydzień, liczba zwolnień w formie elektronicznej wzrasta. Do sądeckiego oddziału ZUS i podległych mu jednostek, w ostatnim tygodniu wpłynęło 49,38 proc. zwolnień w formie elektronicznej, w październiku ilość e-zwolnień w regionie wynosiła 38,59 proc. W styczniu zaledwie – 2,8 proc. W całym województwie małopolskim stosunek e-ZLA do papierowych zwolnień wynosi obecnie 59,21 proc.

Skorzystaj ze szkoleń ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że lekarze cały czas mogą korzystać ze szkoleń na temat e-ZLA w ZUS. Zainteresowani lekarze mogą przyjść do Zakładu i pobrać bezpłatny certyfikat ZUS, który służy do podpisywania e-zwolnień. Powinni mieć ze sobą przenośną pamięć USB, żeby zapisać na niej certyfikat. Ze szkoleń mogą również skorzystać asystenci medyczni, którzy będą wspierać lekarzy w wypisywaniu zwolnień.

Szkolenia prowadzone są w sądeckim oddziale ZUS i w podległych jednostkach. Na szkolenie można również umówić się indywidualnie. Informacje o harmonogramie można znaleźć na www.zus.pl  w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.

tekst nadesłała Anna Szaniawska, Regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na redakcja@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.

Reklama