Strona główna Wiadomości

Rudera zniknie z krajobrazu. Miasto kupuje ją, aby wyburzyć

rudera przy Tarnowskiej / Narwiku / Piotra Skargi / Legionów Nowy Sącz
Część budynku przesłonięto w ubiegłym roku m.in. planszami z herbem miasta i zdjęciem sąsiedniej Baszty Kowalskiej. Fot. TK / Twój Sącz

Miasto potrzebuje terenu pod przebudowę układu komunikacyjnego „pod zamkiem”, dlatego zdecydowało się odkupić ruderę u zbiegu ulicy Piotra Skargi i Bulwaru Narwiku (z formalnym adresem Tarnowska 4). W rozliczeniu oddaje kamienicę przy ul. Lwowskiej 59.

Strasząca przy wjeździe do centrum Nowego Sącza zrujnowana kamienica była już w rękach miasta. Komunalny budynek sprzedano pod koniec lat 90., według naszych nieoficjalnych informacji za około 300 tys. zł. Potem kilkukrotnie zmieniała właścicieli, popadając w degradację. Jedynymi działaniami, jakie przy niej wykonano, było zasłonięcie budynku planszami reklamowymi w ubiegłym roku. Stało się to tuż przed transmitowanym na żywo przez telewizję przejazdem (m.in. koło tego budynku) wyścigu Tour de Pologne.

Decyzja o zamianie Tarnowskiej 4 na dużo większą i będącą w lepszym stanie kamienicę przy ul. Lwowskiej 59 (kiedyś mieściło się w niej m.in. pogotowie opiekuńcze) zapadła jeszcze w ubiegłym roku. Teraz znamy już wycenę kamienic i finansowe warunki transakcji.

Lwowska 59 Dom Sieradzkiego Nowy Sącz
Miejska kamienica przy ul. Lwowskiej 59 już od kilku lat stoi pusta. Fot. TK / Twój Sącz

Nazywana też Domem Sieradzkiego Lwowska 59 (to tam miano według jednej z koncepcji przenieść siedzibę Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, tutaj więcej o tym) została wyceniona na niemal 1,7 mln zł. Natomiast opuszczony budynek nieopodal Baszty Kowalskiej ma mieć wartość zbliżoną do 650 tys. zł. Dlatego obecny właściciel Tarnowskiej 4 ma wyrównać różnicę.

– W formie dopłaty dla miasta z tej transakcji wpływa kwota 1044 353,00 zł. Miasto zyskuje nieruchomość pod rozwiązanie komunikacyjne u zbiegu ulic Piotra Skargi, Bulwar Narwiku, Tarnowskiej i Legionów – podkreśla Krzysztof Witowski, rzecznik prezydenta Nowego Sącza.

dom przy Tarnowskiej 4 od strony bulwaru Narwiku
Kiedyś okazała kamienica, wkrótce zniknie z krajobrazu miasta. Fot. TK / Twój Sącz

Nowy Sącz przygotowuje się w ten sposób do realizacji zadania określanego jako „przebudowa mostu na rzece Dunajec w ciągu ul. Legionów wraz z przebudową skrzyżowania ulic Bulwar Narwiku – Legionów – Tarnowska oraz skrzyżowania ulic Krakowska – Dunajcowa – Starowiejska”. Mówiąc prościej chodzi o wyburzenie obecnego mostu heleńskiego i postawienie w jego miejscu nowej przeprawy oraz budowę rond w okolicy wjazdu – jedno z nich, większe, ma być właśnie „pod zamkiem” i do jego budowy potrzebny jest też teren, gdzie dziś straszy zrujnowany budynek.

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy budowa dokładnie się rozpocznie – miasto dopiero planuje pozyskać do jej realizacji środki zewnętrzne (z Unii Europejskiej). Zakłada się, że w latach 2017 – 2018 uda się zdobyć na ten cel ponad 77 mln zł, a koszt całej inwestycji może przekroczyć 90 mln zł.

(JO)

Tutaj możesz przeczytać o ciekawej, przedwojennej historii kamienicy Tarnowska 4 i jej mieszkańców.

kamienica przy Tarnowskiej 4 Nowy Sącz
Kamienica to jeden z ostatnich śladów po przedwojennej, podzamkowej dzielnicy. Fot. TK / Twój Sącz