Strona główna Wiadomości

Ekshumowano szczątki generała Pierackiego. Wkrótce jego ponowny, czwarty w historii, pochówek

Fot. UMNS

W środę na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Rejtana przeprowadzono ekshumację doczesnych szczątków gen. Bronisława Pierackiego, przed kolejnym, czwartym ich pochówkiem – poinformował Urząd Miasta Nowego Sącza. Uroczystości złożenia szczątków Pierackiego w odtworzonym na Starym Cmentarzu mauzoleum, zaplanowano na 14 października.

– Ekshumacja odbyła się z zachowaniem wymaganych procedur, pod nadzorem lekarza – antropologa oraz przedstawicieli sanepidu. Doczesne szczątki Generała z należytym szacunkiem zostały wyjęte z metalowej trumny, w której spoczywał i przeniesione do nowej trumny, w której zostanie ceremonialnie przewieziony do grobowca – mauzoleum przy Al. Wolności – podkreślają władze miasta.

ekshumacja Pierackiego
Fot. UMNS

Na Starym Cmentarzu trwają prace przy odtworzeniu wyglądu mauzoleum Pierackiego z 1935 roku. Przygotowana jest krypta grobowa, a z Cmentarza Komunalnego przetransportowano granitową płytę ważącą 5,6 t. Renowacji i przebudowie zostaje poddana także aleja prowadząca do pomnika – Sądeckiej Piety, przed którą będzie mauzoleum Pierackiego.

Zaplanowany na 14 października ponowny, czwarty (!) w historii pochówek generała Bronisława Wilhelma Pierackiego w Nowym Sączu, ma być głównym wydarzeniem miejskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronat Narodowy nad uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Fot. UMNS

Przypomnijmy, że Bronisław Pieracki jest Honorowym Obywatelem Nowego Sącza. Urodził się w Gorlicach, a w naszym mieście uczęszczał do gimnazjum. Był m.in. wicepremierem oraz ministrem spraw wewnętrznych w kilku rządach w latach 30. Należał do najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego. Został zastrzelony przez członka Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów 15 czerwca 1934 roku, przed wejściem do popularnego wśród polityków Klubu Towarzyskiego przy ul. Foksal 3 w Warszawie.

Uroczystości pogrzebowe Pierackiego rozpoczęły się w Warszawie, 17 czerwca 1934 roku. Manifestacja żałobna na cześć zamordowanego zgromadziła na placu Piłsudskiego 100 tysięcy osób. Potem trumnę ze zwłokami zastrzelonego zawieziono specjalnym pociągiem, przez Kraków, do Nowego Sącza. Skład dotarł na nowosądecki dworzec 41 minut po północy, już 19 czerwca.

Bronisław Pieracki – 80 rocznica wielkiego pogrzebu

Po mszy w Farze trumnę umieszczono na lawecie armatniej i kondukt przeszedł z kościoła przez Rynek, ulicę Jagiellońską, Grodzką (która stanie się na kilka lat ul. Pierackiego) na cmentarz przy ul. Rejtana. Tam, tymczasowo, złożono Pierackiego w grobowcu rodzinnym.

Pierwszy sądecki pogrzeb Bronisława Pierackiego na zdjęciach NAC

Drugie uroczystości ku czci Bronisława Pierackiego i jego ponowny pogrzeb odbyły się w Nowym Sączu 18 i 19 października 1935 roku. Trumnę z ciałem przeniesiono wówczas do granitowego grobowca – mauzoleum na Starym Cmentarzu.

Drugi sądecki pogrzeb Bronisława Pierackiego – nieznane zdjęcia z 1935 roku

W 1940 r., podczas okupacji, Niemcy polecili przenieść trumnę wraz z płytą nagrobną ponownie na cmentarz komunalny, gdzie urządzono trzeci pochówek. Grobowiec wraz z trumną ze szczątkami znajdował się na sądeckim cmentarzu przy ul. Rejtana do dziś.

(JO)