Strona główna Twoje miasto

Odtworzony sztandar 1 PSP przekazano do Rzeszowa

przekazanie odtworzonego sztandaru I Pułku Strzelców Podhalańskich I Batalionowi Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa

2 czerwca na sądeckim Rynku oraz pod Basztą Kowalską odbyły się uroczystości związane z przekazaniem odtworzonego sztandaru I Pułku Strzelców Podhalańskich I Batalionowi Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. W uroczystościach uczestniczył Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w Bazylice pod wezwaniem św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Następnie na Rynku, gdzie licznie zebrali się mieszkańcy, poczty sztandarowe, parlamentarzyści i inni goście, zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. Rys historyczny zarówno I PSP, jak i samego sztandaru, przedstawił zebranym pedagog, historyk i publicysta Jerzy Giza.

O doniosłości tego historycznego święta mówił prezydent Ludomir Handzel. – Sądeczanie, rodacy. Z wielkim wzruszeniem biorę udział w tej uroczystości. Patrząc na mundury naszych Podhalańczyków, wiem i pamiętam, że jesteście i byliście elitą naszej armii. Gratuluję wam i cieszę się z tego, że tutaj jesteście. Chciałbym przy tej okazji podziękować polskiemu rządowi za zapowiedź powrotu waszych mundurów do Nowego Sącza. To dla sądeczan bardzo ważna sprawa. Dziękujemy za tą zapowiedź i mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy nasze peleryny na stałe w Nowym Sączu – mówił prezydent. – Szanowni państwo, takimi uroczystościami budujemy naszą narodową tożsamość. Pamiętajmy, że ten mundur zapewnia nam bezpieczeństwo i za to wam, żołnierzom, jestem wdzięczny. Dziękuję wam w imieniu sądeczan – dodał włodarz Nowego Sącza.

Wraz z dowódcami I PSP z Rzeszowa oraz parlamentarzystami, dokonał także wbicia symbolicznego gwoździa w drzewiec sztandaru. Potem wszyscy zebrani przemaszerowali pod Basztę Kowalską, gdzie odbył się Apel Pamięci i złożenie kwiatów pod tablicami upamiętniającymi poległych żołnierzy I PSP w latach 1918-1920.

Na Rynku prezentowany był sprzęt wojskowy, można było również spróbować wojskowej grochówki. Uroczystości odbyły się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Patronatem Honorowym Wojewody Małopolskiego i Wojewody Podkarpackiego.

tekst i zdjęcie: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl