Strona główna Twoje miasto

Piknik patriotyczny i kwiaty pod pomnikiem Piłsudskiego

Reklama

klucz do Nowego Sacza dla Piłsudskiego

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel wręczył klucze do miasta marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu (11 listopada ). Ten symboliczny gest miał miejsce podczas pikniku z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, który odbył się w Miasteczku Galicyjskim. Wcześniej prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Marszałka.

Mało w naszym, polskim kalendarzu jest tak radosnych świąt, jak dzisiejsze – powiedział prezydent Ludomir Handzel do uczestników wydarzenia w Miasteczku Galicyjskim. – W naszej historii jest dużo martyrologii, dużo klęsk; a dzisiaj mamy święto radosne. Święto odzyskania niepodległości. Niewiele jest rzeczy równie ważnych dla serca Polaka, jak wolność. Cieszmy się z tej wolności, pielęgnujmy ją i walczmy o nią cały czas. Życzę miłych chwil, miłej zabawy; cieszmy się z tego święta – zakończył prezydent.

Obchody święta odzyskania niepodległości w Nowym Sączu rozpoczęły się mszą świętą w kościele  pw. świętego Kazimierza, po której liczne poczty sztandarowe oraz delegacje instytucji i organizacji społecznych przeszły pod Dąb Wolności na plantach. Bardzo licznie zgromadzili się harcerze biorący udział w grze “Kierunek Niepodległość”. W tym historycznym miejscu wspólnie odśpiewany został hymn narodowy w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”.  Władze Nowego Sącza reprezentował prezydent Ludomir Handzel oraz wiceprezydent Magdalena Majka, a także sekretarz miasta Piotr Lachowicz i skarbnik Renata Seruga-Tokarz.

Zgromadzeni przeszli następnie pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego przy Al. Wolności, gdzie prezydent Ludomir Handzel złożył u stóp monumentu wieniec z biało-czerwonych kwiatów.

Wspomniana inscenizacja obrazująca wręczenie Józefowi Piłsudskiemu kluczy do miasta miała miejsce w Miasteczku Galicyjskim na inaugurację bogatego w wydarzenia historyczne pikniku.

Wkroczenie do Nowego Sącza

Józef Piłsudski wkroczył do Nowego Sącza na czele I Pułku Legionów 13 grudnia 1914 roku, po bitwie z wojskami rosyjskimi pod Marcinkowicami, wywołując entuzjazm mieszkańców. Marszałek napisał we wspomnieniach, że jego klacz, słynna Kasztanka, nie chciał przejść po podziurawionym przez pociski moście. Józef Piłsudski wspominał jednak pobyt w Nowym Sączu z prawdziwym rozrzewnieniem, do czego przyczyniła się okoliczność, że legioniści i on sam mogli się wreszcie ogolić i wykąpać.

Organizatorzy z Fundacji Nomina Rosae przygotowali dla uczestników spotkania w Miasteczku Galicyjskim wiele atrakcji, tematycznie powiązanych z odzyskaniem niepodległości. Należał do nich pokaz mody z okresu walk o niepodległość, wystawa fotografii z tamtego okresu i wystawa “Polski gen wolności”, przygotowana przez Instytutu Pamięci Narodowej.

Uzupełnieniem tematyki patriotycznej był pokaz musztry w wykonaniu ZS Strzelec Jednostka Strzelecka 2006 Nowy Sącz oraz występ zespołu Sądeczoki z Pałacu Młodzieży i wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni. Zainteresowani bronią mogli się zapoznać ze współczesnym uzbrojeniem Wojska Polskiego, a miłośnicy pamiątek zakupić wyroby regionalne na licznych straganach.

tekst i zdjęcie: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza, www.nowysacz.pl
Reklama