Strona główna Twoje miasto

Pociąg wolności z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości

Reklama

Pociąg wolności 2019

Z okazji Święta Niepodległości, w ramach obchodów 101 rocznicy odzyskania wolności przez Polskę 11 listopada na trasę dawnej kolei transwersalnej z Chabówki do Nowego Sącza wyruszy skład złożony z parowozu oraz historycznych wagonów z I połowy XX wieku. Skład retro wyruszy z Chabówki już o godzinie 6:00, aby zabrać pasażerów z Nowego Sącza punktualnie o godzinie 11:30.

W składzie pociągu, w specjalnie przygotowanym wagonie znajdzie się ekspozycja militarna przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych PTH. Towarzyszyć jej będą rekonstruktorzy w mundurach z lat 1914-1918 odzwierciedlający formacje walczące o niepodległość na terenach dzisiejszej Sądecczyzny i Podhala. Jedną z odtwarzanych postaci będzie sam brygadier Józef Piłsudski w mundurze z okresu I Wojny Światowej. Ekspozycja będzie dostępna do zwiedzania przed odjazdem pociągu z Nowego Sącza i na postojach na stacjach. Nie zabraknie też typowo kolejowych atrakcji – możliwe będzie zwiedzanie Izby Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego. Nie zabraknie atrakcji podczas przejazdu – na trasie pociągu będą śpiewane pieśni patriotyczne, pasażerowie otrzymają wojskowy poczęstunek, czynna będzie także stylowa kawiarnia retro w jednym z wagonów.

Skład pociągu zestawiony z parowozu OKz32-2 z 1934 roku oraz wagonów pasażerskich z lat 1925-1930.

Szczegółowy rozkład jazdy pociągu:

Chabówka odjazd 6:00. Przyjazd do Nowego Sącza o 10:30.

Nowy Sącz, odjazd o godzinie 11:30 – przed odjazdem zwiedzanie izby tradycji, zwiedzanie wagonu wojskowego

Męcina, przyjazd 12:09, odjazd 12:34 – rekonstrukcja historyczna na stacji, wodowanie parowozu, uroczyste odśpiewanie hymnu

Limanowa, przyjazd 13:01, odjazd 13:21 –pokaz historyczny

Dobra, przyjazd 14:07, odjazd 14:37 –poczęstunek grochówką wojskową

Przyjazd do Chabówki o godzinie 16:11.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”  (realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”) ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Projekt realizujemy w oparciu o zasoby Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej przebiegającym na terenie Województwa Małopolskiego, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i w Europie ponad 130-letniej trasy Chabówka – Nowy Sącz.

tekst i zdjęcie: Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

Jeśli chcesz poinformować mieszkańców Nowego Sącza o jakimś wydarzeniu, podzielić się przemyśleniami, uważasz, że dzieje się coś ciekawego, interesującego, intrygującego albo niepokojącego czy bulwersującego – opisz to, zrób zdjęcie, nagraj film i przyślij na redakcja@twojsacz.pl Najciekawsze materiały publikujemy w rubryce Twoje Miasto.