Strona główna Wiadomości

Budżet Obywatelski 2020: ostateczne wyniki. Do realizacji aż 31 z 36 projektów [LISTA]

Zaledwie 3151 mieszkańców zdecydowało o przeznaczeniu łącznie 2 mln zł na 31 – z 36 zgłoszonych – osiedlowych projektów w budżecie obywatelskim Nowego Sącza do realizacji w przyszłym roku. Właśnie ukazało się zarządzenie prezydenta zatwierdzające wyniki głosowania.

Zgodnie z wprowadzonym w tym roku nowym regulaminem budżetu obywatelskiego miasta, 2 mln zł przeznaczono do podziału między każde z 25 osiedli Nowego Sącza, proporcjonalnie według liczby mieszkańców oraz powierzchni danego osiedla. Można było składać projekty, które dotyczyły wyłącznie jednego osiedla.

W budżecie obywatelskim miasta (do realizacji w roku 2020) pod głosowanie poddano ostatecznie 36 projektów. Na trzech osiedlach nie było żadnego pomysłu do głosowania (w przypadku Dąbrówki odrzucono dwa zgłoszone wcześniej projekty). Zaledwie po jednym zgłoszonym projekcie było aż na 10 osiedlach. W takim przypadku teoretycznie wystarczył 1 ważny głos, aby projekt został przeznaczony do realizacji. W takiej sytuacji nierozdysponowane środki dla niektórych osiedli zwiększyły pulę tzw resztówek umożliwiając skierowanie do realizacji większości zgłoszonych pomysłów.

M.in. w związku z tym, zainteresowanie budżetem partycypacyjnym było najmniejsze w pięcioletniej historii jego przeprowadzania w Nowym Sączu. Na głosowanie zdecydowało się niewiele ponad 3 tysiące mieszkańców (unieważniono kilkaset „podwójnych” głosów lub osób nieupoważnionych).

We wtorek ukazało się zarządzenie prezydenta miasta „w sprawie zatwierdzenia wyników głosowania w głosowaniu nad budżetem obywatelskim Miasta Nowego Sącza na 2020 rok”. Zgodnie z nim za wybrane do realizacji uznaje się zadania pod nazwą:

wyniki budżetu obywatelskiego Nowy Sącz 2020

Wyniki oraz opis projektów na stronie bo.nowysacz.pl

(JO)