Strona główna Wiadomości

21 DNI DO WYBORÓW: Co robią i mówią kandydaci?

Reklama
Jarosław Kaczyński i Arkadiusz Mularczyk w Nowym Sączu
Sobotnia konwencja PiS w Nowym Sączu. Jarosław Kaczyński wita się z Arkadiuszem Mularczykiem. Fot. Adrian Maraś / Twój Sącz

Największe zainteresowanie mediów w ostatnich dniach wzbudziła wizyta prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który w sobotę przyjechał do Nowego Sącza wspierać kandydatów do parlamentu z okręgu nr 14.

– W ostatnich latach przyjeżdżam do Nowego Sącza, a bywam tutaj często. Mam poczucie głębokiej satysfakcji. To miejsce w Polsce, które się znakomicie rozwija. Bardzo bym chciał, by Polska w całości rozwijała się tak jak Nowy Sącz – mówił do kilkuset osób zgromadzonych w sali Miejskiego Ośrodka Kultury Jarosław Kaczyński.

– Tylko pełne zwycięstwo nas interesuje – zagrzewał zwolenników Kaczyński. Zwracając się do szefa PiS w okręgu nowosądeckim senatora i kandydata Stanisława Koguta i nawiązując do wyborów w okręgu nr 14, gdzie do obsadzenia jest łącznie 10 mandatów oraz po jednym mandacie w Senacie w okręgach nowosądeckim oraz podhalańskim, prezes PiS oświadczył: Dwóch senatorów i ośmiu posłów, to jest plan minimum!

Gdy prezes PiS przemawiał, za jego plecami stali kandydaci do parlamentu. Najbliżej, tuż za Kaczyńskim, ustawił się poseł Arkadiusz Mularczyk (kandydat z listy PiS na pozycji 7.). Wybrany do parlamentu z list PiS w 2005, 2007 i 2011 roku został potem usunięty z tej partii, po stworzeniu wraz ze Zbigniewem Ziobro ugrupowania Solidarna Polska. To właśnie jako reprezentant SP Mularczyk znalazł się na nowosądeckiej liście PiS do Sejmu (Solidarna Polska na skutek umowy koalicyjnej otrzymała w okręgu 14 dwa miejsca, a Polska Razem Jarosława Gowina jedno).

Dzień przed wizytą Kaczyńskiego, w piątek, Arkadiusz Mularczyk zapowiedział swoje rozstanie z Solidarną Polską. – Rozmawiałem z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i po wyborach wstępuję do PiS-u – oświadczył poseł na łamach Sądeczanin.info

Jeśli już mówimy o pośle Mularczyku – nie szczędzi uszczypliwości (z wzajemnością) pod adresem marszałka województwa (i kandydata do parlamentu z listy PO w innym okręgu) Marka Sowy. Oto ostatnia wymiana zdań:

Arkadiusz Mularczyk Marek Sowa Twitter
Fot. Twitter.com/arekmularczyk

Co robią i o czym mówią kandydaci drugiego w kolejności pod względem popularności w sondażach ugrupowania – Platformy Obywatelskiej – ciężko relacjonować, bowiem trudno też zauważyć kampanię PO na poziomie miasta i okręgu wyborczego. Numer 1 na liście Komitetu Wyborczego Platforma Obywatelska RP w Okręgu nr 14, poseł i minister skarbu Andrzej Czerwiński, zajmuje się głównie sprawami ogólnokrajowymi.

Przez ostatni tydzień Czerwiński tylko raz zabrał głos w sprawach lokalnych. Na Twitterze oraz profilu na FB odpowiedział na apel Elżbiety Borowskiej (“jedynka” na liście KWW “Kukiz`15” w naszym okręgu), która wezwała liderów list do debaty nad przyszłością regionu oraz sytuacją młodych ludzi wyjeżdżających za pracą za granicę. – Zapraszam 22.10 godzina 18 RTK Nowy Sącz – napisał minister.

Z PO zaprezentowała się jeszcze Grażyna Sukiennik (pozycja nr 3.). Na rynku urządziła konferencję prasową, podczas której wraz z posłem Tadeuszem Arkitem mówiła m.in. zanieczyszczeniu powietrza. – Nowy Sącz jest szóstym na liście miastem pod względem zanieczyszczenia według rankingu Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska. Problem ten nie dotyczy tylko Nowego Sącza, ale podobną sytuację mamy także w Zakopanem, a właściwie i w całym regionie – zauważyła, proponując zwiększanie świadomości mieszkańców i powołanie Nowosądeckiego Alarmu Smogowego – ruchu społecznego na rzecz ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza.

Maciej Prostko (“Kukiz`15”, poz. 2) na profilu FB zachęca do zapoznania się z oficjalną strategią ugrupowania. Problem w tym, że link, który zamieścił, nie działa i niektóre złośliwe media mogą dalej utrzymywać, że nie ma programu.

Maciej Prostko
Fot. www.facebook.com/MaciejProstkoKukiz15

Okazuje się, że strategia “Kukiz`15” jednak istnieje. Można się z nią zapoznać tutaj.

I jeszcze komentarz Jacka Gwoździa (Nowoczesna Ryszarda Petru, poz. 4) do słów Stanisława Koguta wypowiedzianych podczas sobotniej konwencji w Nowym Sączu.

Jacek Gwóźdź
Fot. Twitter.com/Jacek_Gwozdz

(JO)

 

Reklama