Strona główna Wiadomości

32 DNI DO WYBORÓW: Co robią i mówią kandydaci?

Reklama

O północy 15 września minął termin zgłaszania list kandydatów do parlamentu przez komitety wyborcze. W ostatnim dniu przyjmowania dokumentów w nowosądeckiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego zjawili się przedstawiciele Zjednoczonej Lewicy i Platformy Obywatelskiej.

Ale jako ostatni, po godzinie 23 na ulicy Gorzkowskiej (gdzie mieści się delegatura KBW) zameldowali się także wysłannicy Komitetu Wyborczego Wyborców Grzegorza Brauna “Szczęść Boże!”. Nie udało im się jednak zarejestrować ani listy do Sejmu ani kandydata do Senatu – nie mieli wystarczającej liczby podpisów na listach poparcia komitetu.

Ostatecznie w wyborach do Sejmu RP w okręgu nr 14 obejmującym Nowy Sącz (oraz powiaty: gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański) będziemy wybierać 10 posłów z 10 list. Będą to komitety wyborcze (w kolejności zarejestrowania list): KW Polskie Stronnictwo Ludowe, KWW “Kukiz`15”, KW Kongres Nowej Prawicy, KW Partia Razem, KW KORWiN, KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Zbigniewa Stonogi, KW Nowoczesna Ryszarda Petru, KKW Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni oraz KW Platforma Obywatelska RP.

Natomiast do Senatu RP  (w okręgu wyborczym nr 37 obejmującym Nowy Sącz oraz powiaty gorlicki i nowosądecki)  wybierzemy jednego przedstawiciela spośród trzech kandydatów. KW Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło obecnego senatora Stanisława Koguta ze Stróż (członka PiS), KW KORWiN Dariusza Woźniaka, bezpartyjnego ekonomistę z Nowego Sącza, a KW Platforma Obywatelska RP inżyniera-hutnika Tadeusza Nowaka z Nowego Sącza, występującego w dokumentach PKW jako nie należący do partii politycznej.

Co ciekawe Nowak jeszcze niedawno miał startować z listy poselskiej PiS, na której miał się znaleźć jako koalicjant – członek Prawicy Rzeczypospolitej Marka Jurka. Do dziś Nowak figuruje też na stronie internetowej tego ugrupowania jako pełnomocnik okręgowy partii w okręgu Nowy Sącz. Skąd zatem wpis, że nie należy do partii politycznej? – Zawiesiłem członkostwo w Prawicy Rzeczypospolitej, pan prezes przyjął to do wiadomości – powiedział nam w zeszłym tygodniu Tadeusz Nowak.

Marta Mordarska Twitter kandydaci
Zrzut ekranu z 22 września godz. 0:30 – aktywność kandydatki na Twitterze to jak do tej pory założenie konta i wpis powitalny. Zrzut ekranu z Twitter.com

Kandydaci do parlamentu zakładają konta lub wzmagają aktywność w serwisach społecznościowych. W ostatnich dniach na Twitterze, najpopularniejszym i najmodniejszym wśród polskich polityków, pojawili się m.in. Ewa Filipiak (miejsce 12 na liście PiS), Marta Mordarska (także PiS, pozycja 9. na liście) i Dorka Budacz (formalnie Dorota Budacz, Partia Razem, “jedynka” tego ugrupowania w naszym okręgu).

Budacz formalnie w PKW jest zarejestrowana jako projektantka mieszkająca w Warszawie. Na swoim profilu na Twitterze podkreśla jednak: “Nowosądeczanka, która wyruszyła po naukę do Warszawy. Zajmuje ją życie społeczne i sztuka współczesna. Członkini #partiarazem, bo inna polityka jest możliwa”. Na TT i FB rozpowszechnia też takiego mema:

kandydaci Dorota Budacz
“#NowySącz ma problem. Czy Andrzej Czerwiński coś zrobił w Sejmie lub rządzie, by ratować swoje miasto? Ktoś wie?” – dopytuje się w mediach społecznościowych kandydatka.

Wojciech Cieślak (Polska Razem – Zjednoczona Prawica, pozycja 16. na liście PiS) wraz z kolegą partyjnym przysłali komunikat “Zobaczyć problem – wyjazd polityków PRZP na Węgry”. Wybrali się na granicę węgierską, “aby samodzielnie zweryfikować medialne doniesienia na temat kryzysu imigracyjnego”.

“W trakcie wyjazdu powstał obszerny materiał filmowy, który po weekendzie zostanie opublikowany w mediach społecznościowych. Politycy Zjednoczonej Prawicy będą informować społeczeństwo o faktycznym stanie sytuacji na Węgrzech i sąsiednich krajach, której byli naocznymi świadkami” – zakończyli swoją relację dwaj kandydaci do parlamentu.

Granica_wegierska
Jedno ze zdjęć nadesłanych przez kandydatów Polska Razem Zjednoczona Prawica. Fot. materiały prasowe

Adam Wojtas (pozycja 2. na liście Nowoczesna Ryszarda Petru) rozesłał do mediów kryptoreklamowy tekst o działalności swojej firmy. Dodatkowo, żeby nie było wątpliwości, z jakiego terenu startuje kandydat, znajduje się w nim m.in. taki akapit: “Potrzebne są jednak rozwiązania systemowe, długofalowe – dodaje Adam Wojtas z [tutaj nazwa firmy – red], kandydujący w nadchodzących wyborach do Sejmu RP z listy partii Nowoczesna w okręgu nr 14 obejmującym Nowy Sącz i teren powiatów: nowosądeckiego, gorlickiego, limanowskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. – Trzeba uzgodnić działania władz okolicznych gmin i miast, Starego Sącza, Nowego Sącza, Limanowej, Rabki, Nowego Targu, Zakopanego i innych w sprawie (…)”.

Co ciekawe, znalazły się redakcje portali, które zamieściły cały tekst łącznie ze zdjęciami przesłanymi i opisanymi przez kandydata bez jakiegokolwiek zaznaczenia o promocyjnym charakterze…

(JO)

Reklama